Аварія на АЕС: йодопрофілактика
Прийом препаратів йодиду калію дієвий тільки у випадку аварії на АЕС із підтвердженим викидом радіоактивних речовин із наявністю радіоактивного йоду за умов, що радіоактивна хмара гарантовано опиниться в регіоні вашого знаходження.
Прийом йодиду калію виправданий лише при таких прогнозованих дозах опромінення щитоподібної залози внаслідок потрапляння радіоактивного йоду всередину, ризик від яких перевищує ризик від наслідків блокади щитоподібної залози йодидом калію.
Радіоактивний йод – короткоживучий ізотоп, що присутній у радіоактивних викидах при аваріях на ядерних реакторах АЕС. Він легко поширюється вітром та залишається небезпечним не менше місяця, накопичується в щитоподібній залозі та опромінює її бета-частинками та гамма-квантами.
Щитоподібна залоза використовує йод для вироблення метаболічно активних гормонів, однаково поглинаючи як стабільний, так і радіоактивний йод. Радіоактивний йод потрапляє всередину організму при вдиханні (як частина аерозолів) або проковтуванні (разом з продуктами харчування) після аварії з викидом радіоактивних аерозолів.
Отже, мета йодної профілактики полягає у запобіганні потраплянню радіоактивного ізотопу йоду до щитоподібної залози шляхом її насичення стабільним йодом. Стабільний йод буде блокувати накопичення радіоактивного в щитоподібній залозі, таким чином ефективно зменшуючи внутрішнє опромінення організму.
Запобігти накопиченню радіойоду в щитоподібній залозі можливо за допомогою стабільного йоду у вигляді таблеток йодиду калію. Увага! Йодид калію приймають лише у випадку ОФІЦІЙНОГО ОПОВІЩЕННЯ про викид радіоактивного йоду та необхідність проведення йодної терапії!
Йодна профілактика застосовується до моменту впливу радіоізотопів йоду або протягом перших 6-ти годин після аварії. Вживання після 14 години недоцільне.
Безконтрольний прийом препаратів йоду шкідливий для здоров’я!
Регламентом проведення йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії встановлено таке дозування калію йодиду залежно від віку:
- діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг;
- діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
- діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
- підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері з грудним вигодовуванням – 125 мг.
Якщо ви маєте таблетки, що містять 50 мг йодиду калію, тоді залежно від віку:
- діти від 0 до 1 місяця – ¼ таблетки;
- діти від 1 місяця до 3 років – ½ таблетки;
- діти від 3 до 12 років – 1 таблетка;
- діти старше 12 років і дорослі – 2 таблетки.
Якщо ви маєте таблетки, що містять 100 мг йодиду калію, тоді залежно від віку:
- діти від 0 до 1 місяця – 1/8 таблетки;
- діти від 1 місяця до 3 років – ¼ таблетки;
- діти від 3 до 12 років – ½ таблетки;
- діти старше 12 років і дорослі – 1 таблетка.
Таблетки чи інші препарати йоду слід зберігати в захищеному від повітря, тепла, світла та вологи місці.
Важливо розуміти, що йодид калію може знизити ризик порушень щитоподібної залози, але водночас він ніяк не захищає від дії радіації та впливу інших радіоактивних речовин.
Начальник Світловодського управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області