Світловодська міська рада
Кіровоградська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Тендерна документація для процедури закупівлі - відкриті торги з особливостями на закупівлю (товарів) Код ДК 021: 2015 - 30230000-0 Комп’ютерне обладнання» Комп’ютерна техніка.

Дата: 15.09.2025 14:50
Кількість переглядів: 1164

Комп’ютерна техніка

Кількість 7 комплектів.

Ідентифікатор закупівлі:

UA-2025-09-12-010229-a Закупівля на prozorro.gov.ua

 

 

 

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ СВІТЛОВОДСЬКОЇ МИСЬКОЇ РАДИ

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Протокольним  рішенням уповноваженої особи

від 12.09.2025 р.

Уповноважена особа

Письменний В.А.

 

 

 

 

 

 

      • документація

для процедури закупівлі - відкриті торги з особливостями

на закупівлю (товарів)

 

Код ДК 021: 2015 - 30230000-0 Комп’ютерне обладнання»

 Комп’ютерна техніка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      • Світловодськ 2025

ЗМІСТ

Розділ I. Загальні положення

  1. Терміни, які вживаються в тендерній документації
  2. Інформація про замовника торгів
  3. Процедура закупівлі
  4. Інформація про предмет закупівлі
  5. Недискримінація учасників
  6. Інформація про валюту, у якій повинно бути розраховано та зазначено ціну тендерної пропозиції
  7. Інформація про мову (мови), якою (якими) повинно бути складено тендерні пропозиції

 

Розділ II. Порядок унесення змін та надання роз’яснень до тендерної документації

  1. Процедура надання роз’яснень щодо тендерної документації
  2. Унесення змін до тендерної документації

 

Розділ III. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції

  1. Зміст пропозиції і спосіб подання тендерної пропозиції
  2. Забезпечення тендерної пропозиції
  3. Умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції
  4. Строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними
  5. Кваліфікаційні критерії відповідно до статті 16 Закону, підстави, встановлені пунктом 47 Особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Для об’єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим пунктом 47 Особливостей.
  6. Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідна технічна специфікація (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі)
  7. Інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби)
  8. Інформація про субпідрядника/співвиконавця (у випадку закупівлі робіт чи послуг)
  9. Унесення змін або відкликання тендерної пропозиції учасником

 

Розділ IV. Подання та розкриття тендерної пропозиції

  1. Кінцевий строк подання тендерної пропозиції
  2. Дата та час розкриття тендерної пропозиції

 

Розділ V. Оцінка тендерної пропозиції

  1. Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію
  2. Опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. 
  3. Інша інформація
  4. Відхилення тендерних пропозицій

 

Розділ VI. Результати тендеру та укладання договору про закупівлю

 

  1. Відміна замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулися
  2. Строк укладання договору
  3. Проект договору про закупівлю
  4. Істотні умови, що обов’язково включаються до договору про закупівлю
  5. Дії замовника при відмові переможця торгів підписати договір про закупівлю
  6. Забезпечення виконання договору про закупівлю

 

Додатки

Додаток 1. Цінова пропозиція

Додаток 2. Кваліфікаційні вимоги до учасника процедури закупівлі

Додаток 3. Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики

Додаток 4. Проєкт договору.

Додаток 5. Лист – згода.

Додаток 6 Перелік документів, які подаються учасником (винесений окремим додатком).

Додаток 7 Перелік документів, які подаються переможцем (винесений окремим додатком).

 

 

 

I. Загальні положення

1

2

3

1.

Терміни, які вживаються в тендерній документації

Тендерну документацію розроблено відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) та Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі - Особливості).

Терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі та Постанові.

2.

Інформація про замовника торгів

 

2.1

повне найменування 

Виконавчий комітет Світловодської міської ради (далі - Замовник).

2.2

місцезнаходження 

Україна, 27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул..Героїв України, буд.14

2.3

посадова особа замовника, уповноважена здійснювати зв’язок з учасниками 

Письменний Віталій Андрійович, уповноважена особа, адміністратор відділу з організації надання адміністративних послуг виконавчого комітету Світловодської міської ради, , 27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул..Героїв України 14, тел. 0962134141  , е-mail: tender578@ukr.net

3.

Процедура закупівлі

Відкриті торги з особливостями

4.

Інформація про предмет закупівлі 

 

4.1

назва предмета закупівлі

Код ДК 021: 2015 - 30230000-0 Комп’ютерне обладнання» (Комп’ютерна техніка)

4.2

опис окремої частини (частин) предмета закупівлі (лота), щодо якої можуть бути подані тендерні пропозиції

Замовником окремі частини предмета закупівлі (лоти) не визначено

4.3

місце, кількість, обсяг поставки товарів (надання послуг, виконання робіт)

27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул..Героїв України 14,

Комплект 7 шт

Відповідно до технічних вимог (Додатків № 3 та № 4)

4.4

строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт)

до 30.11.2025 р.

5.

 Недискримінація учасників

5.1. Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах, крім фізичних та юридичних осіб, до яких застосовані санкції відповідно до Закону України «Про санкції». Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

6.

Інформація про валюту, у якій повинно бути розраховано та зазначено ціну тендерної пропозиції

    1. Валютою тендерної пропозиції є національна валюта України - гривня. У разі якщо учасником процедури закупівлі є нерезидент,  такий Учасник зазначає ціну пропозиції в електронній системі закупівель у валюті – гривня.

7.

Інформація про мову (мови), якою (якими) повинно бути складено тендерні пропозиції 

7.1. Під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою.

7.2. За рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад на іншу мову. Визначальним є текст, викладений українською мовою. Тендерна пропозиція має бути складена українською мовою. Інші документи, що мають відношення до тендерної пропозиції, можуть бути складені як українською, так і іноземними мовами, а у разі надання цих документів іноземною мовою, вони повинні бути перекладені українською мовою та засвідчені підписом перекладача.

8.

Інформація про прийняття чи неприйняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів

8.1. Замовник не приймає до розгляду тендерну пропозицію, ціна якої є вищою ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів.

8.2. У разі надання учасником тендерної пропозиції, ціна якої  перевищує  очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, пропозиція такого учасника підлягає відхиленню відповідно підпункту 2 пункту 44 Особливостей.

II. Порядок унесення змін та надання роз'яснень до тендерної документації

1.

Процедура надання роз'яснень щодо тендерної документації

1.1. Надання роз’яснень щодо тендерної документації та внесення змін до неї та/або оголошення про проведення відкритих торгів здійснюється замовником відповідно до цього пункту. Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру (далі — звернення). Усі звернення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель. Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме ― в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів. Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.
У разі несвоєчасного надання замовником відповіді на звернення електронна система закупівель автоматично зупиняє проведення відкритих торгів. Для поновлення проведення відкритих торгів замовник повинен розмістити відповідь в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менше ніж на чотири дні.

2.

Унесення змін до тендерної документації

2.1. Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.

2.2. Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.

У разі несвоєчасного надання замовником відповіді на звернення електронна система закупівель автоматично зупиняє проведення відкритих торгів. Для поновлення проведення відкритих торгів замовник повинен розмістити відповідь в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менше ніж на чотири дні.

 

III. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції

1

Зміст пропозиції і спосіб подання тендерної пропозиції

Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням Особливостей. Тендерна документація містить перелік документів та/або іншої інформації, які подаються учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, та перелік документів та/або інформації, які подаються переможцем процедури закупівлі. Зазначені переліки оформляються як окремі додатки до тендерної документації.

1.1.      Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації:, а саме:

- інформації та документів, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям (Додаток 2 ТД);

- інформації щодо відсутності підстав, установлених в пункті 47 Особливостей, згідно з Додатком 2 до цієї тендерної документації;

- інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а саме технічну специфікацію, що повинна складатись з документів, зазначених у цій документації (Додаток 3 ТД). 

- документів, що підтверджують повноваження відповідної особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції;

- лист-згода на обробку персональних даних (Додаток 5)

- інформації та документів, що передбачені умовами тендерної документації в тому числі іншої інформації та документів, які визначені Додатком 6.

Переможець надає документи згідно переліку визначеному Додатком 7.

1.2. Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію.

1.3. Відповідно до частини третьої статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги". Учасники процедури закупівлі подають тендерні пропозиції у формі електронного документа чи скан-копій через електронну систему закупівель. Тендерна пропозиція учасника має відповідати ряду вимог:

1) документи мають бути чіткими та розбірливими для читання;

2) тендерна пропозиція учасника повинна бути підписана  кваліфікованим електронним підписом (КЕП) або удосконаленим електронним підписом (УЕП);

3) якщо тендерна пропозиція містить і скановані, і електронні документи, потрібно накласти КЕП (УЕП) на тендерну пропозицію в цілому та на кожен електронний документ окремо.

Винятки:

1) якщо електронні документи тендерної пропозиції видано іншою організацією і на них уже накладено КЕП (УЕП) цієї організації, учаснику не потрібно накладати на нього свій КЕП (УЕП).

Зверніть увагу: документи тендерної пропозиції, які надані не у формі електронного документа (без КЕП (УЕП) на документі), повинні містити підпис уповноваженої особи учасника закупівлі (із зазначенням прізвища, ініціалів та посади особи), а також відбитки печатки учасника (у разі використання) на кожній сторінці такого документа (окрім документів, виданих іншими підприємствами / установами / організаціями).

Замовник не вимагає від учасників засвідчувати документи (матеріали та інформацію), що подаються у складі тендерної пропозиції, печаткою та підписом уповноваженої особи, якщо такі документи (матеріали та інформація) надані у формі електронного документа через електронну систему закупівель із накладанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Замовник перевіряє КЕП (УЕП) учасника на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify. Під час перевірки КЕП (УЕП) повинні відображатися: прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа).

Під час перевірки електронного підпису повинні відображатися прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа). У випадку відсутності даної інформації учасник вважається таким, що не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства та його пропозицію буде відхилено на підставі підпункту 2 пункту 1 частини1 статті 31 Закону.

1.4. Під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки, документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги", тобто тендерна пропозиція у будь-якому випадку повинна містити накладений електронний підпис учасника/уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, повноваження якої щодо підпису документів тендерної пропозиції підтверджуються відповідно до поданих документів, що вимагаються згідно п. 1.5 цієї документації.

1.5. Повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції уповноваженої особи учасника процедури закупівлі підтверджується відповідно до Додатку 6 цієї тенденрої документації.

У разі якщо тендерна пропозиція подається об'єднанням учасників, до неї обов'язково включається документ про створення такого об'єднання.

1.6. Документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції. Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції, не може бути підставою для її відхилення замовником.

1.7. Ціною тендерної пропозиції вважається сума, зазначена учасником у його тендерній пропозиції (Додаток 1 ТД) як загальна сума, за яку він погоджується виконати умови закупівлі згідно вимог замовника, в тому числі з урахуванням технічних, якісних та кількісних характеристик предмету закупівлі, всіх умов виконання договору, та з урахуванням сум належних податків та зборів, що мають бути сплачені учасником.

Ціна тендерної пропозиції не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення відкритих торгів з  особливостями.

2.

Забезпечення тендерної пропозиції

Забезпечення тендерної пропозиції не вимагається.

3.

Умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції

Не передбачено

4.

Строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними

4.1. Тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку, який у разі необхідності може бути продовжений.

4.2. До закінчення зазначеного строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право:

відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції;

погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції.

4.3.У разі необхідності учасник процедури закупівлі має право з власної ініціативи продовжити строк дії своєї тендерної пропозиції, повідомивши про це замовникові через електронну систему закупівель.

5.

Кваліфікаційні критерії відповідно до статті 16 Закону, підстави, встановлені пунктом 47 Особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Для об’єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим пунктом 47 Особливостей.

5.1. Замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям, а саме:

1.Наявність обладнання та матеріально-технічної бази та технологій;

2. Наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

3.Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору;

Для об’єднання учасників як учасника процедури закупівлі замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників об’єднання установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, визначним пунктом 47 Особливостей

Вимоги зазначені в Додатку 2 до Тендерної документації.

5.2. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 Особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.

Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли:

1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо наймання на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі;

2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення;

3) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією;

4) суб’єкт господарювання (учасник процедури закупівлі) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;

5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку;

6) керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку;

7) тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов’язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника;

8) учасник процедури закупівлі визнаний в установленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура;

9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань” (крім нерезидентів);

10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн. гривень (у тому числі за лотом);

11) учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції", крім випадку, коли активи такої особи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА;

12) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.

Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю із цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб’єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов’язався сплатити відповідні зобов’язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.

5.3. Замовник зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію переможця процедури закупівлі в разі, коли наявні підстави, визначені пунктом 47 Особливостей. Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав,  зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 Особливостей. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації” та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в пункті 47 Особливостей (крім підпунктів 1 і 7 пункту 47 Особливостей), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.

Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених в пункті 47 Особливостей,  крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістанцятого  пункту 47 Особливостей.

У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/ співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав визначених пунктом 47 Особливостей.

5.4. У разі подання тендерної пропозиції об’єднанням учасників підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі встановленими пункторм 47 Особливостей подається по кожному з учасників, які входять у склад об’єднання окремо.

5.5. У разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей.

6.

Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідна технічна специфікація (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі)

6.1. Учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником, зазначених Замовником в Додатку 3 ТД.

 6.2. Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі визначаються з урахуванням вимог, визначених частини четвертою статті 5 Закону;

6.3.У цій документації всі посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва вживаються у значенні «…. «або еквівалент».

6.4. При виготовленні, зберіганні та постачанні товарів, що передбачені предметом закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля, про що Учасниками надається довідка в довільній формі.

7.

Інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби)

7.1.Для підтвердження того, що пропоновані учасником товари, за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації можуть бути зазначені маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі відповідним характеристикам.

7.2. Якщо учасник не має відповідних маркувань, протоколів випробувань чи сертифікатів і не має можливості отримати їх до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій із причин, від нього не залежних, він може подати технічний паспорт на підтвердження відповідності тим же об’єктивним критеріям. Замовник зобов’язаний розглянути технічний паспорт і визначити, чи справді він підтверджує відповідність установленим вимогам, із обґрунтуванням свого рішення.

7.3. Якщо замовник посилається в тендерній документації на конкретні маркування, протокол випробувань чи сертифікат, він зобов’язаний прийняти маркування, протоколи випробувань чи сертифікати, що підтверджують відповідність еквівалентним вимогам та видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації.

8.

Інформація про субпідрядника/співвиконавця (у випадку закупівлі робіт чи послуг)

Замовником здійснюється закупівля товарів.

9.

Унесення змін або відкликання тендерної пропозиції учасником 

9.1. Учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

 

IV. Подання та розкриття тендерної пропозиції

1.

Кінцевий строк подання тендерної пропозиції

1.1. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 20.09.2025 року о 00:00 год.

1.2. Отримана тендерна пропозиція вноситься автоматично до реєстру отриманих тендерних пропозицій.

1.3. Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції всім особам на рівних умовах.

1.4. Тендерні пропозиції після закінчення кінцевого строку їх подання не приймаються електронною системою закупівель.

1.5. Тендерні пропозиції, ціна яких перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, не приймаються до розгляду.

2.

Дата та час розкриття тендерної пропозиції

2.1 Дата і час розкриття отриманих тендерних пропозицій визначаються електронною системою закупівель автоматично та зазначаються в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі.

 

V. Оцінка тендерної пропозиції

1.

1. Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію

 

Розгляд та оцінка тендерних пропозицій здійснюються відповідно до статті 29 Закону (положення частин другої, дванадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей.

Для проведення відкритих торгів із застосуванням електронного аукціону повинно бути подано не менше двох тендерних пропозицій. Електронний аукціон проводиться електронною системою закупівель відповідно до статті 30 Закону.

Критерії та методика оцінки визначаються відповідно до статті 29 Закону.

1.1. Оцінка тендерної пропозиції проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у цій тендерній документації шляхом визначення тендерної пропозиції найбільш економічно вигідною.

Найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією електронна система закупівель визначає тендерну пропозицію, ціна/приведена ціна якої є найнижчою.

Єдиний критерій оцінки – Ціна – 100%.

Ціна тендерної пропозиції повинна враховувати податки і збори, у тому числі, що сплачуються або мають бути сплачені відповідно до положень Податкового кодексу України. У разі, якщо учасник не є платником ПДВ, ціна тендерної пропозиції зазначається без ПДВ.

1.2. Ціна тендерної пропозиції не може перевищувати очікувану вартість предмета закупівлі, зазначену в оголошенні про проведення відкритих торгів, з урахуванням абзацу другого пункту 28 Особливостей.

1.3. Для проведення відкритих торгів із застосуванням електронного аукціону повинно бути подано не менше двох тендерних пропозицій. Електронний аукціон проводиться електронною системою закупівель відповідно до статті 30 Закону.

 Якщо була подана одна тендерна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначених замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, розкриває всю інформацію, зазначену в тендерній пропозиції, крім інформації, визначеної пунктом 40 Особливостей, не проводить оцінку такої тендерної пропозиції та визначає таку тендерну пропозицію найбільш економічно вигідною. Протокол розкриття тендерних пропозицій формується та оприлюднюється відповідно до частини третьої та четвертої статті 28 Закону.

Замовник розглядає таку тендерну пропозицію відповідно до вимог статті 29 Закону (положення частин другої, п’ятої — дев’ятої, одинадцятої, дванадцятої, чотирнадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п’ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 Особливостей. Замовник розглядає найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі відповідно до пункту 36 Особливостей, щодо її відповідності вимогам тендерної документації.

Електронною системою закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначеного замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, розкривається вся інформація, зазначена в тендерній пропозиції (тендерних пропозиціях), у тому числі інформація про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції (тендерних пропозицій).

Критерії оцінки тендерних пропозицій:

– ціна (питома вага цінового критерію – 100 %).

Розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону – 1 % .

Ціна, запропонована учасником, повинна враховувати всі затрати, пов’язані з предметом закупівлі (сплата податків, обов’язкових платежів, страхування, витрати пов’язані з отриманням необхідних дозволів та ліцензій тощо, умови поставки), відповідно до умов цієї документації.

Найбільш економічно вигідною тендерною пропозицією електронна система закупівель визначає тендерну пропозицію, ціна/приведена ціна якої є найнижчою.

Після оцінки тендерних пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації тендерну пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення.

У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію у списку тендерних пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, яка вважається в такому випадку найбільш економічно вигідною, у порядку та строки, визначені Особливостями.

Якщо була подана одна тендерна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначених замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, не проводить оцінку такої тендерної пропозиції та визначає таку тендерну пропозицію найбільш економічно вигідною. За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю згідно з Законом з урахуванням Особливостей.

2.

Опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. 

2.1. Опис та приклади формальних (несуттєвих помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій (відповідно до Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України №710 від 15.04.2020р.)

1. Інформація/документ, подана учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, містить помилку (помилки) у частині:

- уживання великої літери;

- уживання розділових знаків та відмінювання слів у реченні;

- використання слова або мовного звороту, запозичених з іншої мови;

- зазначення унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - помилка в цифрах;

- застосування правил переносу частини слова з рядка в рядок;

- написання слів разом та/або окремо, та/або через дефіс;

- нумерації сторінок/аркушів (у тому числі кілька сторінок/аркушів мають однаковий номер, пропущені номери окремих сторінок/аркушів, немає нумерації сторінок/аркушів, нумерація сторінок/аркушів не відповідає переліку, зазначеному в документі).

2. Помилка, зроблена учасником процедури закупівлі під час оформлення тексту документа/унесення інформації в окремі поля електронної форми тендерної пропозиції (у тому числі комп'ютерна коректура, заміна літери (літер) та/або цифри (цифр), переставлення літер (цифр) місцями, пропуск літер (цифр), повторення слів, немає пропуску між словами, заокруглення числа), що не впливає на ціну тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та не призводить до її спотворення та/або не стосується характеристики предмета закупівлі, кваліфікаційних критеріїв до учасника процедури закупівлі.

3. Невірна назва документа (документів), що подається учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, зміст якого відповідає вимогам, визначеним замовником у тендерній документації.

4. Окрема сторінка (сторінки) копії документа (документів) не завірена підписом та/або печаткою учасника процедури закупівлі (у разі її використання) – надати підтверджуючий документ щодо використання/не використання печатки.

5. У складі тендерної пропозиції немає документа (документів), на який посилається учасник процедури закупівлі у своїй тендерній пропозиції, при цьому

замовником не вимагається подання такого документа в тендерній документації.

6. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.

7. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що складений у довільній формі та не містить вихідного номера.

8. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа.

9. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, який засвідчений підписом уповноваженої особи учасника процедури закупівлі та додатково містить підпис (візу) особи, повноваження якої учасником процедури закупівлі не підтверджені (наприклад, переклад документа завізований перекладачем тощо).

10. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що містить (містять) застарілу інформацію про назву вулиці, міста, найменування юридичної особи тощо, у зв'язку з тим, що такі назва, найменування були змінені відповідно до законодавства після того, як відповідний документ (документи) був (були) поданий (подані).

11. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, в якому позиція цифри (цифр) у сумі є некоректною, при цьому сума, що зазначена прописом, є правильною.

12. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції в форматі, що відрізняється від формату, який вимагається замовником у тендерній документації, при цьому такий формат документа забезпечує можливість його перегляду.

 Допущення формальних помилок учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій.

3.

Інша інформація

3.1. Відповідно до Особливостей під терміном «Аномально низька ціна тендерної пропозиції” (далі — аномально низька ціна) розуміється ціна/приведена ціна найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції за результатами аукціону, яка є меншою на 40 або більше відсотків середньоарифметичного значення ціни/приведеної ціни тендерних пропозицій інших учасників на початковому етапі аукціону та/або є меншою на 30 або більше відсотків від наступної ціни/приведеної ціни тендерної пропозиції за результатами проведеного електронного аукціону.

Аномально низька ціна визначається електронною системою закупівель автоматично за умови наявності не менше двох учасників, які подали свої тендерні пропозиції щодо предмета закупівлі або його частини (лота).

Інші терміни у цих Особливостях вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), постановах Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 166 «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків» (Офіційний вісник України, 2016 р., № 22, ст. 855) та від 14 вересня 2020 р. № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 75, ст. 2407).”

3.2. Учасник, який надав найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію, що є аномально низькою, повинен надати протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції обґрунтування в довільній формі щодо цін або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг пропозиції.

Замовник може відхилити аномально низьку тендерну пропозицію, у разі якщо учасник не надав належного обґрунтування вказаної у ній ціни або вартості, та відхиляє аномально низьку тендерну пропозицію у разі ненадходження такого обґрунтування протягом строку, визначеного згідно цього пункту.

Обґрунтування аномально низької тендерної пропозиції може містити інформацію про:

1) досягнення економії завдяки застосованому технологічному процесу виробництва товарів, порядку надання послуг чи технології будівництва;

2) сприятливі умови, за яких учасник може поставити товари, надати послуги чи виконати роботи, зокрема спеціальна цінова пропозиція (знижка) учасника;

3) отримання учасником державної допомоги згідно із законодавством.

Для підтвердження обґрунтування  аномально-низької  ціни, яку визначила електронна система закупівель Учасником надається детальна калькуляція (розрахунок) ціни з врахуванням усіх витрат, які Учасник планує включити (не включити) та інші документи, які Учасник вважає за необхідне надати для підтвердження.

3.3. Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов’язаних з виконанням рішення органу оскарження.

3.4. Учасники відповідають за зміст своїх тендерних пропозицій, та повинні дотримуватись норм чинного законодавства України, в тому числі:

  • Закон України “Про санкції” від 14.08.2014 № 1644-VII
  • Рішення РНБО від 28 квітня 2017 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" згідно додатків;
  • Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014р. № 1702-VII;
  • Постанова Кабінету Міністрів від 07.11.2014р. №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей»;
  • Постанова Кабінету Міністрів від 16.12.2015р. №1035 «Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію»;
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015р. № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації».

Надати гарантійний лист щодо дотримання вищезазначеного законодавства.

Учасники при поданні тендерної пропозиції повинні враховувати норми (врахуванням вважається факт подання тендерної пропозиції, що учасник ознайомлений з даним нормами і їх не порушує, жодні окремі підтвердження не потрібно подавати):

—        постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації» від 03.03.2022 № 187, оскільки замовник не може виконувати зобов’язання, кредиторами за якими є Російська Федерація або особи, пов’язані з країною-агресором, що визначені підпунктом 1 пункту 1 цієї Постанови;

—        постанови Кабінету Міністрів України «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» від 09.04.2022 № 426, оскільки цією постановою заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з Російської Федерації;

—        Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.

А також враховувати, що в Україні замовникам забороняється здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг у громадян Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах); юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран; юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація / Республіка Білорусь / Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім тих, що проживають на території України на законних підставах), або юридичних осіб, утворених та зареєстрованих відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран, крім випадків коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

4.

Відхилення тендерних пропозицій

4.1. Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

1) учасник процедури закупівлі:

підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону / абзацом дев'ятим пункту 37 цих особливостей;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;

є громадянином Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація / Республіка Білорусь / Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації / Республіки Білорусь / Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації / Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. N 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176);

Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 Особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до пункту 44 особливостей.

2) тендерна пропозиція:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;

є такою, строк дії якої закінчився;

є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;

не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;

3) переможець процедури закупівлі:

відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих особливостей;

не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.

Замовник може відхилити тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

1) учасник процедури закупівлі надав неналежне обґрунтування щодо ціни або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг тендерної пропозиції, що є аномально низькою;

2) учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов’язання за раніше укладеним договором про закупівлю із тим самим замовником, що призвело до застосування санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати їх застосування, з наданням документального підтвердження застосування до такого учасника санкції (рішення суду або факт добровільної сплати штрафу, або відшкодування збитків).

Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні положення  Особливостей та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дати ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику процедури закупівлі/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.

У разі коли учасник процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов’язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через чотири дні з дати надходження такого звернення через електронну систему закупівель, але до моменту оприлюднення договору про закупівлю в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.

    1. У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/ співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі  закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі) , замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання щодо відсутності підстав, визначених пунктом 47 Особливостей.

 

Розділ VI. Результати тендеру та укладання договору про закупівлю

1.

Відміна замовником торгів чи визнання їх такими, що не відбулися

1. Замовник відміняє відкриті торги у разі:

1) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт чи послуг;

2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень;

3) скорочення обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг;

4) коли здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили.

У разі відміни відкритих торгів замовник протягом одного робочого дня з дати прийняття відповідного рішення зазначає в електронній системі закупівель підстави прийняття такого рішення.

2. Відкриті торги автоматично відміняються електронною системою закупівель у разі:

1) відхилення всіх тендерних пропозицій (у тому числі, якщо була подана одна тендерна пропозиція, яка відхилена замовником) згідно з цими особливостями;

2) неподання жодної тендерної пропозиції для участі у відкритих торгах у строк, установлений замовником згідно з цими особливостями.

Електронною системою закупівель автоматично протягом одного робочого дня з дати настання підстав для відміни відкритих торгів, визначених цим пунктом, оприлюднюється інформація про відміну відкритих торгів.

3. Відкриті торги можуть бути відмінені частково (за лотом).

 Інформація про відміну відкритих торгів автоматично надсилається всім учасникам процедури закупівлі електронною системою закупівель в день її оприлюднення.

2.

Строк укладання договору

2.1. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 5 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

2.2. Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.

2.3. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.

3.

Проект договору про закупівлю

3.1. Проєкт договору складається замовником з урахуванням особливостей предмету закупівлі відповідно до Додатку № 4 до ТД.

3.2. Договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом та Особливостями.

Переможець процедури закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати:

1) відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю;

3.3.Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.

4.

 Істотні умови, що обов'язково включаються до договору про закупівлю

4.1 Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі - Особливості) Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої – п’ятої, сьомої – дев’ятої статті 41 Закону, та Особливостей, та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, а також відповідно до Додатку № 4 до ТД.

Переможець процедури закупівлі про закупівлю повинен надати відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю

Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону переможця процедури закупівлі, крім випадків:

визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті;

перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі;

перерахунку ціни та обсягів товарів за результатами електронного аукціону в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування – пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв’язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед”, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону.

9) Зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об’єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. №382 «Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації» (Офіційний вісник України, 2023 р., №46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку.

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов’язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням Особливостей.

Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

5.

Дії замовника при відмові переможця торгів підписати договір про закупівлю

5.1. У разі відмови переможця процедури закупівлі від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, не укладення договору про закупівлю з вини учасника або ненадання замовнику підписаного договору у строк, визначений Особливостями, або ненадання переможцем процедури закупівлі документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених пунктом 47, Особливостей, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника, визначає переможця процедури закупівлі серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув, та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю у порядку та на умовах, визначених статтею 33 Закону з урахуванням Особливостей.

6.

Забезпечення виконання договору про закупівлю 

Не вимагається

 

 

 

 

ДОДАТОК 1

до Тендерної Документації

 

„Пропозиція " подається у вигляді, наведеному нижче.

Учасник не повинен відступати від даної форми.

ЦІНОВА ПРОПОЗИЦІЯ

 

Код ДК 021: 2015 - 30230000-0 Комп’ютерне обладнання» (Комп’ютерна техніка)»

 

  • тендерну документацію на закупівлю: Код ДК 021:2015 - 30230000-0 Комп’ютерне обладнання» (Комп’ютерне обладнання)» ми, ___________________ (повне найменування учасника), приймаємо та погоджуємось з усіма умовами тендерної документації на зазначені вище торги, в тому числі із проектом договору на закупівлю і технічними вимогами, та пропонуємо здійснити закупівлю товару, що є предметом закупівлі на загальну суму: ___________ (сума, цифрами і прописом) грн., у тому числі ПДВ* – _____________ грн.

 

№ з/п

Найменування Товару

Одиниця виміру

Кількість

Ціна за одиницю Товару (грн.),

з  ПДВ*

Сума (грн.),

з ПДВ*

1

 

 

 

 

 

  • Ми зобов’язуємося у випадку прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з нашою компанією поставити товар на умовах, визначених в тендерній документації.
  • Ми погоджуємося дотримуватися умов цієї пропозиції протягом 90 днів з дня кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
  • Ми погоджуємося з умовами, що Ви можете відхилити нашу чи всі тендерні пропозиції та розуміємо, що Ви не обмежені у прийнятті будь-якої іншої пропозиції з більш вигідними для Вас умовами.
  •  Якщо нам повідомлено про намір укласти договір, ми беремо на себе зобов’язання укласти договір про закупівлю протягом строку дії нашої пропозиції не пізніше ніж через 15 (п’ятнадцять) днів (або в інший строк у випадку обґрунтованого продовження строку укладення договору) з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та нашої пропозиції і не раніше ніж через 5 (п’яти) днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, та виконати усі умови договору.
  • До того часу, поки не буде підписано договір про закупівлю, наша тендерна пропозиція з Вашим повідомлення про намір укласти договір будуть означати домовленість між нами про укладання договору.

 

Датовано: “___” ________________ 2025 р.

_________________________________________________________________________

      [Підпис]                                        [ініціали, прізвище, посада уповноваженої особи учасника]

М.П. (у разі наявності печатки)

 

* вимога щодо урахування ПДВ не стосується учасників, які не є платниками ПДВ згідно чинного законодавства.

 

 

 

 

 

ДОДАТОК № 2

до тендерної документації

 Кваліфікаційні вимоги до учасника процедури закупівлі

Критерії

Документ, який підтверджує відповідність

1

2

1.Наявність обладнання та матеріально-технічної бази та технологій

1.1. Інформаційна довідку, складену учасником у довільній формі, із зазначенням інформації про наявність матеріально-технічної бази та технологій. Окрім того, необхідно надати копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Якщо Учасник не є власником транспорту, необхідно надати копії договорів оренди, або

надання послуг

 

2. Наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід

2.1 Надати довідку в довільній формі про наявність персоналу відповідної кваліфікації для виконання договору відповідно до предмету закупівлі, які мають необхідні знання та досвід.

3.Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору

3.1. На підтвердження досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) Учасник має надати:

- довідку в довільній формі, з інформацією про виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) (не менше одного договору);

- не менше 1 копії договору, зазначеного у довідці у повному обсязі (з усіма укладеними додатковими угодами, додатками та специфікаціями до договору, видатковими накладними);

-копії/ю документів/у на підтвердження виконання не менше ніж одного договору зазначеного в наданій Учасником довідці;

-копію оригіналу листа-відгука, відповідно копії аналогічного договору, наданого як аналогічний про співпрацю з учасником від замовника. У листі має бути чітко зазначено: щодо якого договору надається відгук з вихідним номером, датою реєстрації та підписом  Замовника.

 

2. Підтвердження відповідності УЧАСНИКА (в тому числі для об’єднання учасників як учасника процедури)  вимогам, визначеним у пункті 47 Особливостей.

Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого пункту 47 Особливостей.

Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в пункті 47 Особливостей (крім підпунктів 1 і 7,), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.

Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.

Учасник повинен надати довідку у довільній формі щодо відсутності підстави для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в підпункті 2 пункту 45 Особливостей. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому підпункті може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відхилення тендерної пропозиції. Для цього учасник (суб’єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов’язався сплатити відповідні зобов’язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.

Якщо на момент подання тендерної пропозиції учасником в електронній системі закупівель відсутня технічна можливість підтвердження учасником відсутності окремих підстав, зазначених у пункті 47 Особливостей, шляхом самостійного декларування в електронній системі, то факт подання тендерної пропозиції вважається самостійним декларуванням відсутності таких підстав для відмови йому в участі в торгах за вимогами пункту 47 Особливостей.

У разі коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання щодо відсутності підстав, визначених пунктом 47 Особливостей.

 

               Примітки:

•             у разі, якщо будь-який з документів не може бути наданий з причин його втрати чинності або зміни форми, назви тощо, Учасник надає інший рівнозначний документ та/або відповідний лист-роз’яснення у довільній формі.

•             у разі якщо Учасник відповідно до чинного законодавства не зобов’язаний у своїй діяльності складати (отримувати) вказані документи або, якщо в Учасника немає можливості надати документи, які не є обов’язковими згідно з вимогами чинного законодавства, про це зазначається у відповідній довідці, що складається у довільній формі і містить посилання на відповідні норми законодавства

•             у разі необхідності Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої Учасником до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 3

до тендерної документації

 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО НЕОБХІДНІ ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА

КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 

Предмет закупівлі: Код ДК 021: 2015 - 30230000-0 Комп’ютерне обладнання» (Комплект комп’ютерного обладнання для лінгафонного кабінету)»

 

Ми, (назва Учасника), _______________________________, маємо можливість та погоджуємося виконати вимоги Замовника та гарантуємо наступне:

  • Товар поставлятиметься власними силами та за наш рахунок, а вартість нашої тендерної пропозиції враховує витрати на доставку, навантажувально-розвантажувальні роботи, монтаж;
  • постачання Товару в повному обсязі, згідно вимог Замовника;
  • на весь запропонований Товар розповсюджується гарантія строком не менше 12 (дванадцяти) місяців, якщо інші гарантійні строки не передбачені згідно вимог встановлених Замовником;
  • Товар відповідає вимогам, визначеним Замовником у Додатку 3 до тендерної документації, що підтверджується вказаними нами конкретними характеристиками запропонованого Товару:

Назва Товару

(Учасник дописує конкретну марку, модель)

Технічні, якісні характеристики Товару, що встановлюються Замовником

Технічні, якісні характеристики Товару, що пропонуються учасником

(Учасник зазначає конкретні характеристики запропонованого Товару, що мають відповідати (або бути кращими), встановленим Замовником)

К-сть

Персональний комп'ютер форм-фактора десктоп

процесор:

кількість фізичних обчислювальних ядер без використання технологій розподілу ресурсів між ядрами - не менше ніж 4; кількість потоків - не менше ніж 4, кеш пам’ять - не менше ніж 6 MB; базова тактова частота - не менше ніж 3,6 GHz; максимальна тактова частота - не менше ніж 4,0 GHz;

корпус:

Minitower (Мінітовер)

Потужність блоку живлення – не більше 500 Вт

оперативна пам’ять:

об'єм пам'яті - не менше ніж 8 GB DDR4

накопичувач SSD:

об'єм SSD - не менше ніж 128 GB;
тип інтерфейсу - не гірше SATA, M.2 або еквівалентних

графічний адаптер:

інтегрований або дискретний з підтримкою одночасної роботи не менше ніж 2 пристроїв незалежного графічного виводу (відеомоніторів);
апаратна підтримка DirectX;
апаратна підтримка OpenGL

мережевий адаптер Ethernet:

інтегрований;
з підтримкою стандартів 100BASE-TX та 1000BASE-T

мережевий інтерфейс бездротової мережі:

інтегрований;

з підтримкою стандартів IEEE – не гірше 802.11;

наявність Bluetooth версі не нижче 5.0;

зовнішні інтерфейси:

не менше ніж:

Передня панель:

Не менше ніж 2 x USB Type-А версії не нижче 3.0

Не менше ніж 1 x аудіороз'єм

Задня панель:

Не менше ніж 2 x USB Type-А версії не нижче 3.0

Не менше ніж 1 x HDMI

Не менше ніж 1 x VGA

Не менше ніж 1 x LAN (RJ-45)

клавіатура:

стандартна, містить не менше ніж 101 клавішу, з окремим блоком клавіш для набору цифр;
розмір будь-якої окремої клавіші має бути не менше середнього розміру основних літерних клавіш;
латинсько-кирилична, з нанесеними літерами латинського (US International) та українського алфавіту;
тип інтерфейсу - USB або еквівалентний;

маніпулятор типу "миша":

технологія - оптична;
тип підключення - USB-інтерфейс;
кількість кнопок - не менше ніж 3: ліва, права, колесо-кнопка для скролінгу;

Відеомонітор (учасник зазначає марку та модель):

розмір діагоналі - не менше ніж 21,5";
технологія - LCD або LED, або
WLED;

тип матриці – IPS;

час реакції матриці – не більше 5 мс;

частота оновлення – не менже ніж 75 Гц;

не менше ніж 1 порт VGA та 1 порт HDMI;
роздільна здатність - не менше ніж 1920 × 1080;
кут огляду (горизонтальний/вертикальний) - не менше ніж 178°/178°;

підтримка VESA кріплення 100х100;

 

 

5

Персональний комп'ютер форм-фактора лептоп

процесор:

кількість фізичних обчислювальних ядер без використання технологій розподілу ресурсів між ядрами - не менше ніж 4; кількість потоків - не менше ніж 8, кеш пам’ять - не менше ніж 6 MB; базова тактова частота - не менше ніж 3,0 GHz; максимальна тактова частота - не менше ніж 4,1 GHz;

оперативна пам’ять:

об'єм пам'яті - не менше ніж 8 GB LPDDR5

накопичувач SSD:

об'єм SSD - не менше ніж 512 GB;
тип інтерфейсу - не гірше SATA, M.2 або еквівалентних

графічний адаптер:

інтегрований або дискретний,
апаратна підтримка DirectX;
апаратна підтримка OpenGL

мережевий інтерфейс бездротової мережі:

інтегрований;

з підтримкою стандартів IEEE – не гірше 802.11;

наявність Bluetooth версі не нижче 5.0;

зовнішні інтерфейси:

Не менше ніж 1 x USB Type-C версії не нижче 3.0

Не менше ніж 2 x USB Type-А версії не нижче 3.0

Не менше ніж 1 x аудіороз'єм

Не менше ніж 1 x HDMI

 

 

2

Багатофункціональний пристрій (принтер-сканер-копір)

 

Тип БФП – монохромний;

Тип витратних матеріалів - вбудовані ємності для чорнила (оригінальні від виробника);

Теxнологія друку – струменева;

Бездротове підключення по Wi-Fi;

Можливість підключення до мережі (LAN);

Принтер:

Максимальний формат не гірше A3;

Максимальна роздільна здатність, dpi  не менше 1200x1200;

Можливість друку фотографій;

Можливість автоматичного двостороннього друку (A4);

Можливість друку без полів (A4);

Максимальна швидкість чорно-білого друку A4, не менше 24 стор/хв або максимальна швидкість чорно-білого друку A4 (ISO), не менше 24 стор/хв;

Можливість копіювання;

Максимальна кількість копій за цикл не менше 999;

Cканер:

Тип сканера планшетний;

Тип датчика CIS;

Максимальний формат оригіналу не менше A3;

Максимальний розмір сканування, не менше 297x420 мм;

Дозвіл сканера, не менше 600x600 dpi;

Інтерфейси не менше: 1 USB тип B, 1 Ethernet, Wi-Fi;

Можливість друку на матовому папері, на глянцевому папері, на конвертах;

Мінімальна щільність паперу, не більше 64 г/м2;

Ресурс стартових контейнерів, ч / б. не менше 1600 сторінок;

Витратні матеріали для моделі пристрою мають бути доступними для придбання в Україні;

Наявність інформаційного дисплея;

Гарантія, не менше 12 місяців

 

1

Багатофункціональний пристрій (принтер-сканер-копір)

 

Тип БФП – монохромний;

Тип витратних матеріалів: тонер-картридж(оригінальний від виробника);

Теxнологія друку – струменева;

Принтер:

Максимальний формат не гірше A4;

Максимальна роздільна здатність, dpi  не менше 600x1200;

Можливість друку без полів (A4);

Максимальна швидкість чорно-білого друку A4, не менше 18 стор/хв або максимальна швидкість чорно-білого друку A4 (ISO), не менше 18 стор/хв;

Можливість копіювання;

Максимальна кількість копій за цикл не менше 99;

Cканер:

Тип сканера планшетний;

Тип датчика CIS;

Максимальний формат оригіналу не менше A4;

Максимальний розмір сканування, не менше 216x297 мм;

Дозвіл сканера, не менше 600x600 dpi;

Інтерфейси не менше: 1 USB тип B;

Можливість друку на матовому папері, на глянцевому папері, на конвертах;

Мінімальна щільність паперу, не більше 64 г/м2;

Ресурс стартових контейнерів, ч / б. не менше 1600 сторінок;

Витратні матеріали для моделі пристрою мають бути доступними для придбання в Україні;

Наявність інформаційного дисплея;

Гарантія, не менше 12 місяців

 

1

 

 

 

Всі посилання згідно цього додатку на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва., тощо, слід читати у значенні «або еквівалент».

Перелік документів, які надаються учасником у сладі тендерної пропозиції:

 

  • Учасником подається порівняльна таблиця відповідності запропонованого товару технічним вимогам Замовника (обов‘язково зазначається виробник та модель для можливості перевірки запропонованого обладнання технічним вимогам Замовника)
  • Інформація в довільній формі, що запропонована продукція нова, та не була в експлуатації.
  • Копію декларації про відповідність запропонованого товару вимогам технічного регламенту обмеження використання деяких небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні.
  • Копію висновку санітарно-епідеміологічної експертизи на запропонований товар дійсного на дату розкриття пропозицій.
  • Копію декларації про відповідність запропонованих персональних комп'ютерів та моніторів вимогам відповідних технічних регламентів:

- технічний регламент низьковольтного електричного обладнання;

- технічний регламент з елекромагнітної сумісності обладнання.

            - Для підтвердження легального походження системного блоку та його операційної системи, Учасник повинен надати лист-підтвердження від виробника системного блоку та/або офіційного представництва виробника на території України та/або офіційного дистриб’ютора (статус офіційного дистриб’ютора  повинен бути підтверджений виробником товару). Наданий Учаснику лист, повинен включати в себе: назву Учасника, номер оголошення, що оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу, назва предмету закупівлі відповідно до оголошення про проведення процедури закупівлі.

            - Для підтвердження легального походження ліцензії на запропоноване програмне забезпечення офісного призначення, Учасник повинен надати лист-підтвердження від виробника системного блоку та/або офіційного представництва виробника на території України та/або офіційного дистриб’ютора (статус офіційного дистриб’ютора  повинен бути підтверджений виробником ). Наданий Учаснику лист, повинен включати в себе: назву Учасника, номер оголошення, що оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу, назва предмету закупівлі відповідно до оголошення про проведення процедури закупівлі.

 - Копію сертифікату на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2015 (ISO 9001:2015),

виданого на ім'я виробника персональних комп'ютерів, моніторів, дійсних на дату розкриття пропозицій.

 

*У цій документації всі посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва вживаються у значенні «…. «або еквівалент»».

Технічне завдання розроблено відповідно до наказу МОН 02.11.2017 № 1440 «Про затвердження Типового переліку комп'ютерного обладнання для закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти».

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК № 4

 

Проєкт договору

                                                                                                                      до тендерної документації

Проєкт Договору № _______________

 

м.Світловодськ                                                                                                         "____"______________2025 р.

 

________________________________________________________________________(далі – «Покупець»), в особі _________________________________, що діє на підставі ___________________________, з однієї сторони, та_________________________________________________________________________(далі – «Постачальник»), в особі_____________________________________________________________________________,що діє на підставі ____________,з іншої сторони, (в подальшому разом іменуються – «Сторони», а кожна окремо – «Сторона») керуючись нормами чинного законодавства України уклали цей Договір (надалі іменується – «Договір») про наступне:

І.   ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Постачальник зобов'язується передати (поставити) Покупцю товар – основний словник національного класифікатора України «Код ДК 021: 2015 – 30230000-0 Комп’ютерне обладнання» Комп’ютерна техніка , визначений за цінами (далі - Товар), зазначений у специфікації, що додається до Договору про закупівлю і є його невід’ємною частиною, а Покупець - прийняти і оплатити такий товар.

1.2. Кількість товару:  _____________.

1.3. Сторони можуть внести зміни до договору щодо кількості (обсягу) у випадках, передбачених Договором та Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами) та згідно «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі Особливості) шляхом підписання Сторонами додаткової угоди до Договору, яка являється його невід’ємною частиною.

ІІ. ЯКІСТЬ ТОВАРУ

2.1. Якість товару має відповідати вимогам державних стандартів та/або технічним умовам, а також умовам, встановленим чинним законодавством до товару даного виду.

2.2. Товар при поставці повинен супроводжуватись документами, що підтверджують якість, безпеку Товару (у передбачених законодавством випадках).

2.3. Товар повинен бути упакований Постачальником, таким чином, щоб виключити псування або його знищення, на період від передачі до прийняття Товару Покупцем.

2.4. Упакування, в якому відвантажується Товар, повинно забезпечувати його цілісність при транспортуванні.

    1. Товар повинен передаватися Покупцю шляхом інсталяції на території Покупця та перевірки працездатності разом із спеціалістами Постачальника.
    2. У разі виникнення претензій по некомплектності, кількості чи якості Товару матеріально-відповідальними особами Сторін складається Дефектний акт. Постачальник, згідно з дефектним актом, зобов’язаний здійснити поставку непоставленого Товару, замінити Товар неналежної якості протягом 5 днів або повернути вартість Товару неналежної якості.
    3. Гарантія заводу виробника на Товар складає – не менше ніж 2 роки з дати поставки.
    4. Гарантійні зобов’язання не розповсюджуються на випадки недодержання правил зберігання та експлуатації Товару Покупцем.
    5. Усі витрати, пов’язані із заміною Товару неналежної якості (транспортні витрати тощо) несе Постачальник.
    6. Узгодження уточнених характеристик та додаткових вимог з якості та комплектності обладнання, не передбачених цим Договором, здійснюється Сторонами в окремому порядку шляхом переговорів або здійснені в письмовій формі і підписані повноважними представниками сторін та є невід’ємною частиною цього Договору.
    7. У разі поставки Товару неналежної якості, яка вимагається стандартом, технічними умовами, Покупець має право відмовитися від прийняття і оплати такого Товару.
    8. Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні відповідати встановленим/зареєстрованим діючим нормативним актам діючого законодавства (державним стандартам (технічним умовам)), які передбачають застосування заходів із захисту довкілля.
    9. Сторони можуть внести зміни до договору щодо якості товару у випадках, передбачених Договором та Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами) шляхом підписання Сторонами додаткової угоди до Договору, яка являється його невід’ємною частиною.

ІІІ. ЦІНА ДОГОВОРУ

    1. Ціна Договору становить:

______________________________________________________________________грн. (цифрами, словами)з/без. ПДВ

    1. Сторони можуть внести зміни до договору щодо зміни ціни у випадках, передбачених Договором та Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами) шляхом підписання Сторонами додаткової угоди до Договору, яка являється його невід’ємною частиною.
    2. . Бюджетні зобов’язання Замовника за цим Договором  виникають у межах наявних відповідних бюджетних призначень (асигнувань) встановлених кошторисом (згідно частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України), а саме: _________________грн. (прописом) з/без ПДВ.

IV. ПОРЯДОК ЗДІЙСНЕННЯ ОПЛАТИ

4.1. Розрахунки за товар здійснюються на умовах відстрочки платежу протягом 30 банківських днів з дня поставки (передачі) товару.

У разі затримки бюджетного фінансування розрахунок за поставлений товар здійснюється протягом 3-х банківських днів з дати отримання Покупцем бюджетного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.

4.2. Розрахунки між сторонами проводяться в національній валюті України - гривні.

Вид розрахунків – безготівковий, шляхом перерахування Покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.

4.3. Бюджетні зобов’язання за договором виникають у разі наявності та в межах  відповідних бюджетних асигнувань.

V.ПОСТАВКА (ПЕРЕДАЧА) ТОВАРУ

5.1. Строк (термін) поставки (передачі) товару: до 30.11.2025 р.

5.2. Місце поставки (передачі) товару: м. Світловодськ, вул..Героїв України 14

5.3. Приймання-передача товару здійснюється Сторонами в порядку, що визначається чинним законодавством України.

    1. Разом з Товаром Постачальник повинен передати Покупцю документи, які належать до передачі разом з Товаром. До таких документів належать документи, що засвідчують якість Товару (сертифікат якості, сертифікат відповідності, технічний паспорт, гарантійний документ тощо).
    2.  Поставка Товару здійснюється за рахунок Постачальника. Поставка (передача) товару здійснюється транспортом Постачальника згідно наданих заявок Покупцем.
    3. Право власності на Товар переходить до Покупця після поставки Товару.

VI. ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ СТОРІН

6.1. Покупець зобов’язаний:

- своєчасно та в повному обсязі (при наявності бюджетного фінансування) сплачувати за поставлений (переданий) товар;

6.2. Покупець має право:

- у випадку виникнення претензій за якістю товару, відмовитися від приймання товару неналежної якості, про що повинен бути складений акт. Присутність представника Постачальника при цьому обов'язкова;

- достроково розірвати Договір, у разі невиконання зобов’язань Постачальником, повідомивши про це його у строк, не пізніше ніж протягом 30 (тридцяти) календарних днів;

- контролювати поставку (передачу) товару у строки, встановлені Договором;

- в односторонньому порядку розірвати договір - шляхом направлення стороною повідомлення про таке розірвання за 15 (п'ятнадцять) календарних днів до дострокового припинення договору;

- повернути рахунок Постачальнику без здійснення оплати в разі неналежного оформлення документів (відсутність печатки, підписів тощо).

6.3. Постачальник зобов’язаний:

- забезпечити поставку (передачу) товару у строки, встановлені Договором;

- забезпечити поставку (передачу) товару, якість якого відповідає вимогам державних стандартів та/або технічним умовам, а також умовам, встановленим чинним законодавством до товару даного виду;

- надати документи які підтверджують якість та безпеку Товару згідно з Договором;

- забезпечити поставку (передачу товару) відповідно до всіх умов, передбачених Договором;

- у разі виявлення Покупцем дефектів Товару, Постачальник зобов’язується ліквідувати дефекти або замінити неякісний Товар за власний рахунок у строк, погоджений з Покупцем. Датою виявлення дефекту Товару, який знаходиться на гарантійному обслуговуванні, вважається момент отримання Покупцем дефектного акту;

- якщо протягом гарантійного терміну Товар виявився неякісним або таким, що не відповідає умовам цього Договору, Постачальник зобов’язаний полагодити (замінити) неякісний Товар за свій рахунок. Постачальник зобов’язується своєчасно, у строк не більше 2 (двох) робочих днів з дня надходження від Покупця письмового звернення, вжити всіх необхідних заходів для оперативного вирішення питань, пов’язаних з якісним виконанням гарантійних зобов’язань щодо усунення недоліків в роботі обладнання;

- при поломці Товару (в період гарантійного терміну) учасник має надати підмінний фонд з аналогічною чи кращою конфігурацією протягом 3 (трьох) календарних днів. Термін ремонту не повинен перевищувати 20 (двадцять) робочих днів.

6.4. Постачальник має право:

- своєчасно та в повному обсязі (при наявності бюджетного фінансування) отримати плату за поставлений (переданий) товар;

- на дострокову поставку Товару за письмовим погодженням Покупця;

- достроково розірвати Договір, у разі невиконання зобов’язань Покупцем, повідомивши про це його у строк, не пізніше ніж протягом 30 (тридцять) календарних днів.

VII. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН

7.1. У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором, Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та даним Договором.

7.2. За порушення умов договору (у разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов’язань по поставці (передачі) товару, що є предметом даного Договору) Постачальник виплачує Покупцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент нарахування, від несвоєчасно поставленого товару, за кожний день прострочення.

Сплата пені не звільняє Сторону від виконання прийнятих на себе зобов'язань по Договору.

7.3. Покупець звільняється від відповідальності за неналежне виконання взятих на себе зобов’язань по оплаті поставленого товару у разі ненадходження коштів (та/або відсутності фінансування видатків) на зазначені цілі Покупця.

VIII. ОБСТАВИНИ НЕПЕРЕБОРНОЇ СИЛИ

8.1. Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за цим Договором у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання Договору та виникли поза волею Сторін (аварія, катастрофа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, війна тощо).

8.2. Сторона, що не може виконувати зобов’язання за цим Договором унаслідок дії обставин непереборної сили, повинна не пізніше ніж протягом 10 (десять) робочих днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу Сторону у письмовій формі.

8.3. Доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дії є відповідні документи, які видаються уповноваженими державними органами, що підтверджують факт настання зазначених обставин.

8.4. У разі коли строк дії обставин непереборної сили продовжується більше ніж 30 (тридцять) календарних днів, кожна із Сторін в установленому порядку має право розірвати цей Договір.

IX ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

    1. У випадку виникнення спорів або розбіжностей Сторони зобов’язуються вирішувати їх шляхом взаємних переговорів та консультацій.
    2. У разі недосягнення Сторонами згоди спори (розбіжності) вирішуються у судовому порядку згідно з чинним законодавством України.

X СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ

10.1. Договір про закупівлю набирає чинності з дня його підписання та діє до 31 грудня 2025 року включно, а в частині розрахунків  - до повного їх виконання.

10.2. Дію цього Договору може бути достроково припинено після виконання в повному обсязі Сторонами визначених Договором зобов’язань (проведення оплати за поставлений Товар належної якості в повному обсязі) шляхом укладання відповідної додаткової угоди до Договору.

10.3. Сторони можуть внести зміни до договору щодо строку дії у випадках, передбачених Договором та Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами) та згідно «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених шляхом підписання Сторонами додаткової угоди до Договору, яка являється його невід’ємною частиною.

XI ПОРЯДОК ЗМІНИ УМОВ ДОГОВОРУ ТА ІНШІ УМОВИ

11.1. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених Договором та:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов’язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв’язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку “на добу наперед”, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв’язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону.

11.2. Після підписання даного Договору всі попередні переговори за ним, листування, попередні угоди та протоколи про наміри з питань, які так чи інакше стосуються предмету даного Договору, втрачають юридичну силу.

11.3. Зміни, доповнення, додатки до даного Договору або його розірвання будуть дійсні при умові, якщо вони здійснені в письмовій формі і підписані уповноваженими на це представниками обох Сторін, а у разі одностороннього розірвання договору - шляхом направлення стороною повідомлення про таке розірвання, за 15 (п'ятнадцять) календарних днів до дострокового припинення договору.

Всі додатки та додаткові угоди, що підписані сторонами у зв’язку із виконанням цього Договору є його невід’ємною частиною, набирають юридичної сили з моменту їх підписання та діють протягом строку дії цього Договору.

11.4. У випадках, не передбачених даним Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.

11.5. Сторони несуть відповідальність за правильність вказаних ними в даному Договорі реквізитів та зобов’язуються вчасно та у розумні строки повідомляти іншу Сторону про їх заміну у письмовій формі.

11.6. Даний Договір укладено і підписано у 2-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для кожної із Сторін.

XII. ДОДАТКИ ДО ДОГОВОРУ               

12.1. Невід’ємною частиною цього Договору є:

Додаток № 1 до договору: Специфікація Товару;

Додаток № 2 до договору: Технічні, якісні та кількісні характеристики Товару;

 

 

XIII. МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ТА БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ СТОРІН

ПОСТАЧАЛЬНИК:

ПОКУПЕЦЬ:

Повне найменування:

_______________________

 

Місцезнаходження: ___________________

Ідентифікаційний код: ________________

Банк одержувача:_____________________

МФО (код банку): ____________________

р/р: _________________________________

__________________________

(вказати посаду особи, що підписує договір)

__________________________

(вказати  прізвище, ім’я та по батькові особи, що підписує договір)

МП                  підпис

 

Повне найменування:

_______________________

 

Місцезнаходження: ___________________

Ідентифікаційний код: ________________

Банк одержувача:_____________________

МФО (код банку): ____________________

р/р: _________________________________

__________________________

(вказати посаду особи, що підписує договір)

__________________________

(вказати  прізвище, ім’я та по батькові особи, що підписує договір)

МП                  підпис

 

 

 

 

 

ДОДАТОК № 5

Лист-згода*

 

 

Відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» я, __________________________ (прізвище, ім’я, по-батькові) даю згоду на обробку, використання, поширення та доступ до персональних даних, які передбачено Законом України «Про публічні закупівлі», а також згідно з нормами чинного законодавства, моїх персональних даних (у т. ч. паспортні дані, ідентифікаційний код, електронні ідентифікаційні дані: номери телефонів, електронні адреси або інша необхідна інформація, передбачена законодавством), відомостей, які надаю про себе для забезпечення участі у тендері, цивільно-правових та господарських відносин.

 

 _______________                    ________________           ____________________

  Дата                                                 Підпис                          Прізвище та ініціали

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 6

 

Перелік документів та інформації для підтвердження відповідності УЧАСНИКА вимогам тендерної документації

 

Під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою.

За рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад на іншу мову. Визначальним є текст, викладений українською мовою. Тендерна пропозиція має бути складена українською мовою. Інші документи, що мають відношення до тендерної пропозиції, можуть бути складені як українською, так і іноземними мовами, а у разі надання цих документів іноземною мовою, вони повинні бути перекладені українською мовою та засвідчені підписом перекладача.

 

Всі визначені цією тендерною документацією документи тендерної пропозиції завантажуються в електронну систему закупівель у вигляді скан-копій придатних для машинозчитування (файли з розширенням «pdf», «jpeg», тощо), зміст та вигляд яких повинен відповідати оригіналам відповідних документів, згідно яких виготовляються такі скан-копії.

Зверніть увагу: документи тендерної пропозиції, які надані не у формі електронного документа (без КЕП (УЕП) на документі), повинні містити підпис уповноваженої особи учасника закупівлі (із зазначенням прізвища, ініціалів та посади особи), а також відбитки печатки учасника (у разі використання) на кожній сторінці такого документа (окрім документів, виданих іншими підприємствами / установами / організаціями).

Замовник не вимагає від учасників засвідчувати документи (матеріали та інформацію), що подаються у складі тендерної пропозиції, печаткою та підписом уповноваженої особи, якщо такі документи (матеріали та інформація) надані у формі електронного документа через електронну систему закупівель із накладанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Замовник перевіряє КЕП (УЕП) учасника на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify. Під час перевірки КЕП (УЕП) повинні відображатися: прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа).

  1. Якщо тендерна пропозиція подається не керівником учасника, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, а іншою особою, учасник надає довіреність або доручення на таку особу.
  1. Достовірна інформація у вигляді довідки довільної форми, у якій зазначити дані про наявність чинної ліцензії або документа дозвільного характеру на провадження виду господарської діяльності, якщо отримання дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законом та (як доказ) чинну ліцензію або документ дозвільного характеру.
  1. У разі якщо учасник або його кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків є громадянином Російської Федерації / Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран та проживає на території України на законних підставах, то учасник у складі тендерної пропозиції має надати стосовно таких осіб:
  • військовий квиток, виданий іноземцю, який в установленому порядку уклав контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України,

або

  • посвідчення біженця чи документ, що підтверджує надання притулку в Україні,

або

  •  посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту в Україні,

або

  • посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист в Україні,

або

  • витяг із реєстру територіальної громади, що підтверджує зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи разом з посвідкою на тимчасове проживання або посвідкою на постійне проживання або візою.

4. Повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції уповноваженою особою учасника процедури закупівлі підтверджується:

А) для посадових (службових) осіб учасника, які уповноважені підписувати документи пропозиції та вчиняти інші юридично значущі дії від імені учасника на підставі положень установчих документів – розпорядчий документ про призначення (обрання) на посаду відповідної особи (наказ про призначення або  протокол зборів засновників, тощо);

Б) для осіб, що уповноважені представляти інтереси учасника під час проведення процедури закупівлі, та які не входять до кола осіб, які представляють інтереси учасника без довіреності – довіреність, оформлена у відповідності до вимог чинного законодавства, із зазначенням повноважень повіреного, разом з документами, що у відповідності до цього пункту підтверджують повноваження посадової (службової) особи учасника, що підписала від імені учасника вказану довіреність.

В) У разі якщо тендерна пропозиція подається об'єднанням учасників, до неї обов'язково включається документ про створення такого об'єднання та надається наказ  про призначення директора об’єднання учасників.

Г) Повноваження фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців  підтверджуються копією паспорта (заповнені сторінки)/ ID-картки.

Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду (для фізичних осіб).

5.Довідка, складена в довільній формі, яка містить інформацію про засновника та кінцевого бенефіціарного власника учасника, зокрема: назва юридичної особи, що є засновником учасника, її місцезнаходження та країна реєстрації; прізвище, ім’я по-батькові засновника та/або кінцевого бенефіціарного власника, адреса його місцяпроживання та громадянство.

6. Гарантійний лист, складений в довільній формі, в якому учасник гарантує, що матеріли,  товари поставлені за предметом закупівлі, запропоновані учасником у складі тендерної пропозиції, не будуть ввезенні на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з Російської Федерації.

7. Цінова пропозиція на участь в процедурі закупівлі, відповідно до вимог зазначених у Додатку 1 тендерної документації

8. Копію статуту або іншого установчого документу зі змінами (у разі їх наявності), (для учасника - юридичної особи)

9. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (надається в період зупинення оприлюднення інформації в реєстрі у формі відкритих даних)

10. Інформація в довільній формі  щодо статусу учасника як платника податку (платник ПДВ, єдиного податку чи перебування на іншій системі оподаткування)

11. Гарантійний лист передбачений підпунктом 3.4 пункту 3 розділу 5 тендерної документації

12. Довідка в довільній формі передбачена підпунком 6.4. пункту 6 розділу 3 тендерної документації

13. Якщо Учасник не використовує печатку то у такому разі надається довідка в довільній формі про ведення господарської діяльності без печатки.

 

14. Довідка у довільній формі щодо відсутності підстави для  відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах, встановленої в підпункті 2 пункту 45 Особливостей.

15. Лист-згода з проєктом договору, наведеного в додатку 4 тендерної пропозиції

16. Лист-згода на обробку персональних даних, згідно додатку 5 тендерної документації

*Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого пункту 47 Особливостей.

Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в пункті 47 Особливостей  (крім підпунктів 1 і 7 цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.

*Якщо на момент подання тендерної пропозиції учасником в електронній системі закупівель відсутня технічна можливість підтвердження учасником відсутності окремих підстав, зазначених у пункті 47 Особливостей, шляхом самостійного декларування в електронній системі, то факт подання тендерної пропозиції вважається самостійним декларуванням відсутності таких підстав для відмови йому в участі в торгах за вимогами пункту 47 Особливостей.

 

*У разі якщо Учасник відповідно до чинного законодавства не зобов’язаний у своїй діяльності складати (отримувати) вказані документи або, якщо в Учасника немає можливості надати документи, які не є обов’язковими згідно з вимогами чинного законодавства, про це зазначається у відповідній довідці, що складається у довільній формі і містить посилання на відповідні норми законодавства

*У разі необхідності Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої Учасником до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції.

 

17. На підтвердження вимогам кваліфікаційним критеріям Учасником надаються наступні документи:

 

Критерії

Документ, який підтверджує відповідність

 

1

2

 

1.Наявність обладнання та матеріально-технічної бази та технологій

1.1. Інформаційна довідку, складену учасником у довільній формі, із зазначенням інформації про наявність матеріально-технічної бази та технологій. Окрім того, необхідно надати копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Якщо Учасник не є власником транспорту, необхідно надати копії договорів оренди, або надання послуг

 

2. Наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід

2.1 Надати довідку в довільній формі про наявність персоналу відповідної кваліфікації для виконання договору відповідно до предмету закупівлі, які мають необхідні знання та досвід.

 

3.Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору

3.1. На підтвердження досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) Учасник має надати:

- довідку в довільній формі, з інформацією про виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) (не менше одного договору);

- не менше 1 копії договору, зазначеного у довідці у повному обсязі (з усіма укладеними додатковими угодами, додатками та специфікаціями до договору, видатковими накладними);

-копії/ю документів/у на підтвердження виконання не менше ніж одного договору зазначеного в наданій Учасником довідці;

-копію оригіналу листа-відгука, відповідно копії аналогічного договору, наданого як аналогічний про співпрацю з учасником від замовника. У листі має бути чітко зазначено: щодо якого договору надається відгук з вихідним номером, датою реєстрації та підписом Замовника.

 

18. На підтвердження відповідності технічним, якісним та кількісним характеристикам, які зазначені в Додатку 3 ТД Учасником подаються наступні документи:

  • Учасником подається порівняльна таблиця (Згідно дадатку 3 ) відповідності запропонованого товару технічним вимогам Замовника (обов‘язково зазначається виробник та модель для можливості перевірки запропонованого обладнання технічним вимогам Замовника)
  • Інформація в довільній формі, що запропонована продукція нова, та не була в експлуатації.
  • Копію декларації про відповідність запропонованого товару вимогам технічного регламенту обмеження використання деяких небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні.
  • Копію висновку санітарно-епідеміологічної експертизи на запропонований товар дійсного на дату розкриття пропозицій.
  • Копію декларації про відповідність запропонованих персональних комп'ютерів та моніторів вимогам відповідних технічних регламентів:

- технічний регламент низьковольтного електричного обладнання;

- технічний регламент з елекромагнітної сумісності обладнання.

           

            - Для підтвердження легального походження системного блоку та його операційної системи, Учасник повинен надати лист-підтвердження від виробника системного блоку та/або офіційного представництва виробника на території України та/або офіційного дистриб’ютора (статус офіційного дистриб’ютора  повинен бути підтверджений виробником товару). Наданий Учаснику лист, повинен включати в себе: назву Учасника, номер оголошення, що оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу, назва предмету закупівлі відповідно до оголошення про проведення процедури закупівлі.

            - Для підтвердження легального походження ліцензії на запропоноване програмне забезпечення офісного призначення, Учасник повинен надати лист-підтвердження від виробника системного блоку та/або офіційного представництва виробника на території України та/або офіційного дистриб’ютора (статус офіційного дистриб’ютора  повинен бути підтверджений виробником ). Наданий Учаснику лист, повинен включати в себе: назву Учасника, номер оголошення, що оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу, назва предмету закупівлі відповідно до оголошення про проведення процедури закупівлі.

 - Копію сертифікату на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2015 (ISO 9001:2015), виданого на ім'я виробника персональних комп'ютерів, моніторів, дійсних на дату розкриття пропозицій.

           інформація про гарантійний термін на персональний комп’ютер повинна бути підтверджена в авторизаційному листі від виробника, з зазначенням в ньому номера, предмета закупівлі, назви замовника, назви та адреси учасника та підтвердження статусу учасника, як авторизованого партнера виробника

 

•          Учасник в складі своєї пропозиції повинен надати авторизаційний лист наданий виробником або офіційним представництвом виробника в Україні запропонованого до постачання персонального комп’ютера (системного блоку), що підтверджує статус Учасника, як партнера виробника, а також гарантійний термін на персональний комп’ютер (системний блок) та де вказано, що операційна система встановлена безпосередньо виробником персонального комп’ютера (системного блоку), виданий для даної закупівлі із зазначенням найменування замовника, номера тендеру в системі публічних закупівель, назви та юридичної адреси учасника.

•             Учасник повинен надати копію діючого сертифікату на систему управління якістю ДСТУ ISO 9001:2015 (ISO 9001:2015) стосовно виробництва персональних комп’ютерів, дійсного на дату розкриття кваліфікаційних пропозицій; копію сертифікату на систему екологічного керування ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015) стосовно виробництва персональних комп’ютерів, копію сертифікату на систему управління інформаційною безпекою ДСТУ ISO/IEC 27001:2015 стосовно виробництва персональних комп’ютерів, копію сертифікату на систему управління охороною здоров’я та безпеки праці ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) стосовно виробництва персональних комп’ютерів, копію декларації про відповідність запропонованого персонального комп’ютера вимогам відповідних технічних регламентів: Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання (від 16 грудня 2015 р. №1067), Технічний регламент з електромагнітної сумісності обладнання (від 16 грудня 2015 р. № 1077), копію діючого сертифікату відповідності на персональний комп’ютер, копію діючого висновку державної санітарно – епідеміологічної експертизи на персональний комп’ютер)..

•          інформація про гарантійний термін повинна бути підтверджена шляхом надання у складі документів учасника авторизаційного листа від виробника монітору, або його офіційного представництва в Україні, що підтверджує партнерський статус учасника із зазначенням найменування замовника, номера тендеру в системі публічних закупівель, назви та юридичної адреси учасника).

•          Учасник повинен надати копію висновку державної санітарно – епідеміологічної експертизи на монітори.

•          Для підтвердження відповідності товару вимогам Учасник повинен надати в складі пропозиції:  

Копію  чинної на дату подання пропозиції  декларації про відповідність регламенту з електромагнітної сумісності обладнання на гарнітури.

•          інформація про гарантійний термін на багатофункціональний пристрій, повинна бути підтвердженна в авторизаційному листі від виробника або його офіційного представництва в Україні, що підтверджує партнерський статус учасника із зазначенням найменування замовника, номера тендеру в системі публічних закупівель, назви та юридичної адреси учасника, марки та моделі багатофункціонального пристрою

Всі посилання згідно цього додатку на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва., тощо, слід читати у значенні «або еквівалент».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 7

 

Перелік документів та інформації  для підтвердження відповідності ПЕРЕМОЖЦЯ вимогам, визначеним у пункті 47 Особливостей:

Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей.

Першим днем строку, передбаченого цією тендерною документацією та/ або Законом та/ або Особливостями, перебіг якого визначається з дати певної події, вважатиметься наступний за днем відповідної події календарний або робочий день, залежно від того, у яких днях (календарних чи робочих) обраховується відповідний строк.

Переможець процедури закупівлі під час укладення договору про закупівлю повинен надати відповідну інформацію про право підписання договору про закупівлю.

 

 3.1. Документи, які надаються  ПЕРЕМОЖЦЕМ (юридичною особою):

з/п

Вимоги згідно п. 47 Особливостей

 

Переможець торгів на виконання вимоги згідно п. 47 Особливостей (підтвердження відсутності підстав) повинен надати таку інформацію:

1

Керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом  до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією.

(підпункт 3 пункт 47 Особливостей)

Інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, згідно з якою не буде знайдено інформації про корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення керівника учасника процедури закупівлі. Довідка надається в період відсутності функціональної можливості перевірки інформації на вебресурсі Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, яка не стосується запитувача.

2

Керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку.

(підпункт 6 пункт 47 Особливостей)

Повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» сформований у паперовій або електронній формі, що містить інформацію про відсутність судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України щодо керівника учасника процедури закупівлі.

 

Документ повинен бути не більше тридцятиденної давнини від дати подання документа. 

3

Керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.

(підпункт 12 пункт 47 Особливостей)

 

3.2. Документи, які надаються ПЕРЕМОЖЦЕМ (фізичною особою чи фізичною особою — підприємцем):

з/п

Вимоги згідно пункту 47 Особливостей

 

Переможець торгів на виконання вимоги згідно пункту 47 Особливостей (підтвердження відсутності підстав) повинен надати таку інформацію:

1

Керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом  до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією.

(підпункт 3 пункт 47 Особливостей)

Інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, згідно з якою не буде знайдено інформації про корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення фізичної особи, яка є  учасником процедури закупівлі. Довідка надається в період відсутності функціональної можливості перевірки інформації на вебресурсі Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, яка не стосується запитувача.

2

Фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку.

(підпункт 5 пункт 47 Особливостей)

Повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» сформований у паперовій або електронній формі, що містить інформацію про відсутність судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України щодо фізичної особи, яка є учасником процедури закупівлі.

 

Документ повинен бути не більше тридцятиденної давнини від дати подання документа. 

3

Керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.

(підпункт 12 пункт 47 Особливостей)

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь