Світловодська міська рада
Кіровоградська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історія розвитку архівної справи

 Історія організації і діяльності

 Світловодського державного міського архіву за 1961-2023 роки

      Місту Світловодську 69 років. Його протяжність - 12 км, кількість мешканців станом на 01.01.2023 р. – 42 тис. Місто побудовано на березі Кременчуцького водосховища та на берегах р. Дніпро.

      На підставі Постанови Ради Міністрів від 25.03.1954 р. № 503 було розпочато будівництво Кременчуцької ГЕС. Селище гідробудівельників, с.Табурище та місто Новогеоргіївськ, перенесений із зони затоплення, будувалися  як один адміністративний центр із назвою с. Хрущов ( у 1962- році перейменовано в м. Кремгес, а в 1969 р.- у м. Світловодськ).

      На підставі рішення об’єднаної сесії Хрущовської селищної Ради та Новогеоргіївської міської Ради  від 20.04.1961 р. була створена єдина  міська Рада та затверджена її структура, в якій  був передбачений міський державний архів.

       У роботі Світловодського міського архіву чітко простежуються 4 етапи.

       Перший етап охоплює хронологічні межі з 1961 року по 1969 рік. На цьому етапі міський архів організовував свою роботу: складав списки джерел комплектування, забезпечував відомчі архіви (архівні підрозділи) нормативно-методичною літературою, вирішував господарчі питання, укріплював матеріально-технічну базу архіву, створював оптимальні умови зберігання документів.

       Окреме архівосховище архіву було надано виконкомом міської ради 19.08.1964 р. Воно розташовувалося в напівпідвальному приміщенні будівлі виконкому загальною площею 45 кв.м та було обладнано дерев’яними стелажами. Протипожежний захист забезпечувався за допомогою вогнегасників, протипожежного рукава від крану з водою, дверей, оббитих металом.

        Другий етап починається з 1970 року, коли на підставі розпорядження міськвиконкому від 05.03.1970 р. № 8 при міському архіві створюється госпрозрахункова група у кількості  4-х осіб., і закінчується, приблизно, у 1980 році.

        Основними завданнями на цьому етапі розвитку було впорядкування документів постійного зберігання на підприємствах, в установах та організаціях.

        До 1980 року були впорядковані документи джерел комплектування по 1975 рік включно, що дозволило посилити роботу щодо комплектування міського архіву, подальшого поліпшення умов їх зберігання, у тому числі і  на підприємствах, і в організаціях міста.

        Починається третій етап розвитку міського архіву, основною метою якого було активне комплектування.

        Перші документи надійшли до архіву 18.08.1964 р. від будівельно-монтажного управління «Кременчукгесбуд» за 1954-1958 рр. в кількості 87 справ ( фонд № 1), а через 20 років  у міському архіві  налічувалося 57 фондів та 10649 справ Національного архівного фонду.

        Документи, які надходили для зберігання, відображали розвиток 17 галузей  господарства, освіти та культури.

        Найбільша кількість справ відкладалася у фондах підприємств енергетичної промисловості (Кременчуцької ГЕС, виробниче обʼєднання Дніпроенергобудпром, завод «Спецзалізобетон»), що складало 23% відсотки від загальної кількості. Також  були представлені таки галузі господарства:

  • машинобудування та машинообробка –  17%
  • деревообробна промисловість та водне господарство – 8%
  • освіта, наука, культура  – 10%
  • комунальне господарство – 8%
  • профспілкові та громадські організації – 7%.

        Забезпечення комплектування  потребувало пильної уваги та контролю за роботою відомчих архівів з боку міського архіву. Такий контроль забезпечувався такими формами роботи, як проведення перевірок, нарад-семінарів тощо.

        Добре зарекомендували себе і громадські огляди зберігання документів.
У 1985 році вперше  Світловодський міський архів взяв участь у Всесоюзному громадському огляді стану зберігання документів у державних та відомчих архівах. Відповідно до рішення Світловодського міськвиконкому від 27.12.1984 р. № 421 комісією з проведення огляду було вивчено фактичний стан зберігання документів та опрацьовані конкретні заходи з поліпшення розвитку архівної справи в місті.

        Підсумком проведеної роботи стало 100% забезпечення архівів підприємств та організацій міста окремими приміщеннями, їх обладнання металевими та комбінованими стелажами, введення 5-х штатних одиниць, встановлення телефонного зв’язку в окремих архівах.

        Світловодський міський архів був обладнаний охороно-пожежною сигналізацією з виведенням ії на центральний пульт спостереження, картонажами для документів та металевими стелажами.

         У центрі уваги  міського архіву завжди була робота з кадрами.

         Перший працівник міського архіву Ковальова Л.В. була призначена на посаду в квітні 1961 р. Саме вона організувала роботу архіву, прийняла перші документи, завела облікову документацію.

         Наказом з особового складу голови міськвиконкому від 04.01.1968 р. завідуючим  міським архівом був призначений Випирайло Г.П. Під його керівництвом  Світловодський міський  архів  багаторазово ставав переможцем обласних архівних конкурсів: на краще архівосховище, на кращі умови зберігання документів, на кращий архів.

         Архівістом І категорії прийшов на роботу випускник архівного факультету Київського університету  С.І. Шевченко, який згодом очолив Державний архів Кіровоградської області.

         З 1984 року на чолі архівної справи в місті знаходиться  історик-архівіст Медоренко А.Г.

         У 1991 році Україна здобула незалежність і архівний відділ Світловодської міської ради  розпочав новий етап свого розвитку з вирішення проблем зберігання та подальшого поліпшення матеріально-технічної бази, удосконалення списків юридичних осіб, у діяльності яких відкладаються документи Національного архівного фонду, активного пошуку нових джерел комплектування, застосування у роботі сучасних форм використання документів: онлайн виставок, телепередач, створення власної веб-сторінки та збирання  архівних колекцій документів, які відображають сучасні воєнні події,  опір Збройних Сил України  та подвиги  українських військових під час захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України.

        Рішенням сесії Світловодської міської ради від 29 травня 2002 року № 11 був організований архівний відділ із виконанням функцій та завдань державного міського архіву.

        Станом на 01.01.2022 року в архівному відділі апарату виконавчого комітету Світловодської міської ради зберігається 108 фондів, 28397 справ, у тому числі – 5651 справа постійного зберігання та 23003  справи з кадрових питань (особового складу) за 1948-2020 роки.

        Сьогодні ми  усвідомлюваємо, що у збереженні нашої національної документальної спадщини для наступних поколінь з метою формування  неупередженого ставлення  до історичних подій є і частина нашої праці.

 

Начальник архівного відділу Алла МЕДОРЕНКО

 

 

 

 

        

 

           

 

           

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь