Який порядок отримання автором е-документа першої та другої квитанцій при надсиланні електронних документів?
Головне управління ДПС у Кіровоградській області повідомляє, що електронни документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідн до ПКУ, законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи і електронний документообіг» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 851) та від 0 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненням (далі - Закон № 2155) без укладення відповідного договору.
Норми встановлені п. 42.6 ст. 42 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).
Платник податків стає суб’єктом електронного документообігу після надсилання д контролюючого органу першого будь-якого електронного документа у встановленом форматі з дотриманням вимог законів України № 851 та № 2155.
? Порядок обміну електронними документами платника податків та контролюючог органу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формуванн та реалізує державну фінансову політику (абзац десятий п. 42.6 ст. 42 ПКУ).
Пунктом 2 розділ II Порядку обміну електронними документами з контролюючим] органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (; редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261) (далі - Порядок № 557^ зокрема, визначено, що автор (платник) створює електронні документи у строки т; відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів і електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов’язкових реквізитів та : використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, керуючисі Порядком № 557.
Створення електронного документа завершується накладанням на ньог< кваліфікованого електронного підпису підписувана (підписувачів) та печатки (за наявності).
Автор має право отримати кваліфіковану електронну довірчу послугу у будь-якогс кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Після накладання кваліфікованого електронного підпису автор здійсню« шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічню повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його > форматі (стандарті) з використанням телекомунікаційних мереж до адресата протягом операційного дня (п. З розділу II Порядку № 557).
У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка (п. 5 розділу II Порядку № 557).
Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня (п. 6 розділу II Порядку № 557).
Згідно з п. 7 розділу II Порядку № 557 автоматизована перевірка електронного документа включає:
-
перевірку правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки відповідно до частини другої ст. 18 Закону № 2155;
-
перевірку обов’язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого електронного підпису чи печатки підписувачів у встановленому порядку;
-
перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);
-
перевірку наявності обов’язкових реквізитів;
-
перевірку права підпису електронного документа підписувачем.
Пунктом 8 розділу II Порядку № 557 передбачено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання
2
контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у п. 7 розділу II Порядку № 557, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Відповідно до п. 9 розділу II Порядку № 557 не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та Порядком № 557, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
На другу квитанцію накладається печатка відповідного контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник другої квитанції зберігається в контролюючому органі (п. 10 розділу II Порядку № 557).
У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції (п. 11 розділу II Порядку № 557).
Якщо автором надіслано до контролюючих органів кілька примірників одного електронного документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), оригіналом вважається електронний документ, надісланий до контролюючих органів останнім до закінчення граничного строку, встановленого законодавством для подання такого документа, за умови, що його було сформовано правильно та прийнято (зареєстровано), про що автору надійшла друга квитанція про прийняття (п. 12 розділу II Порядку № 557).
За поданням Світловодської ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області