Обережно кліщі!
У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху і спекотну погоду і більше в прохолодну, похмуру. Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць в грунт.
Кліщі нападають на людей не лише під час перебування на природі. Після відвідування зеленої зони, кліщі залишаючись на одязі переносяться в приміщення, і якщо одяг не оглядається і не очищається, можуть потрапляти на шкіру в найбільш уразливих місцях: за вухами, на шиї, в паховій області.
Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.
Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.
Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. Найчастіше на території України кліщі можуть бути переносниками кліщового вірусного енцефаліту, бореліозу (хвороби Лайма) і дуже рідко туляремії, рикетсіозу та інших хвороб. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.
Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, його слід зняти, як можна швидше.
За медичною допомогою можна звернутись до лікувального закладу або до травмпункту,
Як захистити себе від кліщів?
При відвідуванні паркових зон, скверів, лісових масивів, територій, прилеглих до водойм – правильно вибирайте свій одяг. Верхній одяг (відповідно до погодних умов) – куртка, сорочка – повинні бути з довгими рукавами, які щільно облягають зап’ястя. Всі гудзики повинні бути застебнутими до самого комірця. Не зайвим буде зав’язати навколо шиї хустку, яку слід заправити за комір. Дуже зручно застосовувати одяг з капюшоном, таким чином, ви захистите голову. Куртка або сорочка повинна бути заправлені в штани, які в свою чергу заправляються в шкарпетки, черевики або чоботи. Головна вимога безпеки – залишити щонайменше відкритого шкірного покриву.
Кліщ ніколи не нападає відразу. Спочатку він чіпляється за одяг, а потім, протягом кількох годин повзе, вибираючи найбільш зручне місце для укусу. Такими місцями найчастіше бувають ніжні й теплі ділянки шкіри. Враховуючи цю обставину, що швидкість пересування кліща не висока, найчастіше оглядайте одяг і незахищені ділянки шкіри під час зупинок. При зупинці на ночівлю не забудьте про намет, який необхідно оглянути ще до сутінків.
Повернувшись додому, зніміть з себе весь одяг, прийміть душ, огляньте себе на випадок непоміченого кліща. Не забудьте оглянути та струхнути одежу за межами приміщення. Оглядайте і своїх домашніх улюбленців. Уберегти себе та свого улюбленця від кліщів можна за допомогою репелентів (засоби, що відлякують кліщів), які є у продажу.
Світловодське управління
Головного управління Держпродспоживслужби
у Кіровоградській області