Світловодська міська рада
Кіровоградська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Лептоспіроз: що варто знати

Дата: 07.06.2022 16:01
Кількість переглядів: 193

Лептоспіроз – небезпечна  зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба, спричинена збудником-бактерією Leptospira. Так звана водна лихоманка загрожує важкими ускладненнями (ураження нирок, печінки, менінгіт) та навіть смертю. 

Збудники захворювання можуть потрапити  в людський організм через шлунково-кишковий тракт, пошкоджену шкіру і слизові оболонки (навіть через незначні ушкодження, подряпини) з забрудненої води, харчових продуктів або в процесі догляду за хворими тваринами та обробленні туш (якщо не дотримуватись правил особистої гігієни).

Джерелами збудників лептоспірозу являються інфіковані тварини (хворі та носії збудника) – переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Від людини до людини захворювання не передається.

Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). Захворіти на лептоспіроз можна під час купання, ловлі риби у заражених водоймах, її розробці, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими і інфікованими тваринами тощо. У тіло людини збудник лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання.

Пік захворюваності на лептоспіроз звичайно припадає на серпень-вересень, що зумовлено активним відпочинком населення на природі, купальним сезоном, риболовлею, а також зростанням у цей період чисельності мишовидних гризунів. 

Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання)  до серйозних (ураження нирок,  печінки, менінгіт) і навіть летальних (при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою та лікуванні). 

У Кіровоградській області випадки захворювань людей на лептоспіроз реєструються щорічно, в тому числі з летальним результатом. За 2021 рік - в області було зареєстровано 1 випадок лептоспірозу летальний), за 2020 рік – 5 випадків, 2019 рік – 6 випадків, 2018 рік – 12 випадків, 2017 рік – 11, 2016 рік – 15.

Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно. Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із хворими тваринами, потенційно зараженою водою, вживали відповідну їжу, воду – зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше.

Ризики захворіти на лептоспіроз суттєво зменшуються, якщо:

- ви уникаєте перебування та ловлі риби у потенційно зараженій воді, контактів із хворими та інфікованими тваринами;

- проводите щеплення домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу;

- захищаєте воду для пиття та продукти харчування від доступу мишовидних гризунів;

- проводите заходи щодо знищення гризунів у особистих помешканнях. 

Начальник Світловодського управління                                                                              Головного управління  Держпродспоживслужби                                                                                                                                                                                                                                                                                           в Кіровоградській області                                                           Тетяна КРИВОШЕЯ

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь