Світловодська міська рада
Кіровоградська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

В області зареєстровано перший випадок отруєння грибами!

Дата: 08.09.2022 14:47
Кількість переглядів: 476

Тепле сонце та перші осінні дощі заманюють багатьох любителів  “тихого” полювання до лісу та лісосмуг — назбирати грибів та насолодитись красою осінньої природи. Для нашої країни — це своєрідна традиція. Але вона має й іншу сторону, не таку приємну — активізація збору грибів майже завжди супроводжується реєстрацією випадків отруєння ними. На жаль, наразі в Кіровоградській області вже є перший випадок грибного отруєння. У стані середньої важкості до лікарні потрапив 12-річний житель Олександрійського району після того, як поласував дикорослими печерицями, зібраними власноруч.

Нагадаємо основні фактори, які сприяють виникненню отруєнь грибами.

По-перше — гриби мають особливий хімічний склад. В них міститься багато азотних речовин, білків, деякі вітаміни (В1, РР) та мінеральні речовини (фосфор), значна кількість клітковини та хітину. При цьому останні майже не перетравлюються, що робить навіть їстивні гриби важкозасвоюваним продуктом.

          По-друге — гриби мають властивість всмоктувати з грунту та накопичувати отруйні речовини: ртуть, свинець, цинк, миш'як та інші токсини. Це також може зробити їстівний гриб небезпечним для здоров’я людини.

          По-третє — гриби вимагають знань. Починаючи з правильного збирання і закінчуючи правильним приготуванням. Аналіз випадків отруєнь грибами за останні роки свідчить, що більшість отруєнь - наслідок вживання пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Отруєння також можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях, уздовж швидкісних трас, є старими або зіпсованими. Крім того, внаслідок мутації немало їстівних грибів зараз мають своїх отруйних “двійників” (білі гриби, підберезовики).

Тому, аби уникнути отруєння грибами радимо дотримуватись наступних наступних порад:

  • Надавайте перевагу штучно вирощеним грибам – вони підлягають контролю та продаються в торговельних мережах з документами, підтверджуючими їх походження.
  • Не купуйте гриби на стихійних ринках.
  • Якщо ви все ж збираєте гриби, уважно оглядайте їх: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки. Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими. Не беріть занадто молоді чи старі гриби - їх легко переплутати з отруйними.
  • Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.
  • Ніколи не збирайте і не вживайте в їжу переспілі, червиві, ослизлі гриби.
  • Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.
  • Не вживайте сирі гриби.
  • Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.
  • Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.
  • Не пригощайте грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

Оскільки отруєння можуть виникати не тільки при вживанні отруйних грибів, необхідно пам'ятати, що при порушенні технології заготівлі, навіть їстівні гриби можуть становити небезпеку для здоров'я. Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв. Варіння вважається закінченим, коли гриби осядуть на дно, а відвар стане прозорим.

Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби. Навіть у їстівних грибах згодом починають виділятися отруйні речовини, які не зникнуть при варінні і смаженні.

Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. При недотриманні всіх правил технології консервування, гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм.

При появі симптомів отруєння зволікати не можна, а одразу ж потрібно викликати швидку допомогу. Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини.

Прислухайтесь до зазначених порад, бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!        

Начальник Світловодського управління

Головного управління Держпродспоживслужби    

в Кіровоградській області                                                   

Тетяна КРИВОШЕЯ                                           

Фото без опису                                                      


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь