Чадний газ: як не отруїтися під час використання альтернативних джерел електроенергії та опалення
Чадний газ: як не отруїтися під час використання альтернативних джерел електроенергії та опалення
Через відутність електро- та теплопостачання внаслідок агресивних дій рф українці наразі вимушені перейматися питанням пошуку альтернативних джерел електроенергії та опалення. Найбільшим попитом користуються туристичні та автономні газові плитки, пічки, генератори тощо. Але, використовуючи такі прилади, варто пам’ятати про правила безпеки поводження з ними.
Так, на жаль, з початку опалювального сезону в Україні вже зафіксовано сотні випадків отруєння чадним газом. Згідно з даними МОЗ та ДСНС лише протягом листопада поточного року чадним газом отруїлися 368 людей, з них 92 дитини. Внаслідок отруєння 20 людей померли.
«Лідером» за кількістю отруєнь є використання генераторів. Тому треба пам’ятати основні правила безпечного використання генератора:
- генератор можна встановлювати тільки на відкритому повітрі, у приміщеннях робити це заборонено, так як під час роботи він виділяє чадний газ, який є небезпечним для життя;
- використовуйте подовжувач потрібної довжини та встановлюйте генератор так, щоб відстань до найближчої поверхні (стіни, вікна тощо) була не менше 6 метрів;
- заправляйте генератор тільки на відкритому повітрі та зберігайте паливо подалі від генератора. Перед заправкою генератор має охолонути - паливо, пролите на гарячі деталі двигуна, може спалахнути.
- тримайте генератор сухим, захищайте його від дощу та затоплення. Дотик до мокрого генератора або пристроїв, під’єднаних до нього, може призвести до ураження електричним струмом.
Не менш небезпечними можуть бути і туристичні та інші пальники, адже в їх складі містяться різні гази. Найчастіше використовують пропан, бутан та ізобутан. Ізобутан добре горить навіть за низьких температур, тому для зими це найкращий варіант. Не варто забувати про те, що балони також виділяють небезпечний чадний газ. Тому регулярно провітрюйте приміщення та встановіть датчик чадного газу. Не включайте пальник, якщо в балоні залишилося мало газу – це небезпечно.
Розпізнати отруєння чадним газом можна за характерними симптомами: головний біль, нудота, слабкість, втома, запаморочення, сплутаність свідомості. Реакція на отруєння чадним газом може розвинутися швидко - навіть протягом кількох хвилин. Якщо підозрюєте отруєння – вимкніть всі прилади, відкрийте вікна для провітрювання та викличте аварійну газову службу. Потерпілих треба вивести на свіже повітря, підкласти під голову подушку, розстібнути комір та пояс.
Щоб уникнути отруєння чадним газом, необхідно дотримуватись наступних порад:
- не залишайте ввімкненими газові прилади без нагляду;
- для обігріву помешкання використовуйте лише призначені для цього прилади (наприклад, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення);
- регулярно перевіряйте газове обладнання, вентиляційні канали та димоходи на справність;
- у помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині;
- не встановлюйте електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні;
- часто провітрюйте приміщення, в якому є газові прилади;
- не спалюйте нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція;
- встановіть датчики чадного газу;
- обов’язково придбайте вогнегасник та тримайте його на видному місці.
Бережіть своє здоров’я і життя!
Начальник Світловодського управління Головного управління Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області
Тетяна КРИВОШЕЯ