Увага! Грип птиці!
Увага! Грип птиці!
Світловодське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області повідомляє, що останнім часом в країнах Європи епізоотична ситуація щодо грипу птиці суттєво погіршилася, зокрема з вересня по листопад 2022 року зареєстровано 763 спалахи високопатогенного грипу птиці в 23 країнах, у т. ч. що межують з Україною (Угорщина-13, Польща-1, Молдова-1).
З метою недопущення занесення захворювання суб’єктам господарювання, усіх форм власності, діяльність яких пов’язана з обігом живої птиці, рекомендується посилити заходи біобезпеки.
Грип птиці несе серйозні економічні наслідки, які пов’язані із значною смертністю та знищенням поголів’я птиці в осередку захворювання. Крім того захворювання має і соціальний характер. На «пташиний грип» можуть хворіти люди. Так, одночасна циркуляція людських типів вірусів грипу і високопатогенних штамів пташиного грипу може призвести до утворення пандемічного варіанта вірусу пташиного грипу, що є небезпечний для людини.
Для високопатогенного грипу птиці характерні: депресія; зниження апетиту; зниження яйценосності; нервові прояви; посиніння гребня, сережок; кашель; чхання; пронос; раптова загибель.
З метою профілактики захворювання птиці на високопатогенний грип власникам необхідно:
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі лише за наявності ветеринарних супровідних документів;
- інформувати територіальний підрозділ ветеринарної медицини Держпродспоживслужби про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів, а також повідомляти про випадки захворювання та загибелі птахопоголів’я;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду та проведення необхідних ветеринарно-профілактичних обробок;
- утримувати різні види птиці окремо, та окремо від інших тварин;
- не допускати сторонніх осіб у місця утримання домашньої птиці;
- зберігати корми для годівлі птиці в недоступних для дикої та синантропної птиці місцях;
- за необхідності проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- здійснювати ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і територій де утримується птиця;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (використовувати змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати птицю в рукавичках і т.д.).
У разі появи ознак захворювання чи невластивої поведінки птиці, випадків її масової загибелі, необхідно терміново сповістити Світловодську міську державну лікарню ветеринарної медицини за тел. 2-02-59.
Заступник начальника управління – начальник відділу безпечності харчових
продуктів та ветеринарної медицини
Світловодського управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Кіровоградській області
Юрій