Водохреще: правила безпечного купання.
19 січня ми святкуємо одне з найбільш значущих християнських свят – Водохреще (або Водохреща, Йордан). Українці здавна вірили у цілющу силу освяченої води. Вважається, що в цей день вода у водоймах стає цілющою, тому прийнято освячувати воду та популярним є обряд купання на Водохреще. Занурення у крижану воду – сильний стрес. Саме цей стрес і «вмикає» захисні реакції організму, які не дозволяють нам захворіти після купання. Але насправді, занурення в крижану воду – це не так легко, як здається на перший погляд. У багатьох складається помилкове уявлення про цей процес, тож як правильно купатися в ополонці, щоб не захворіти, та кому протипоказане купання у крижаній воді?
- готуйте організм до купання завчасно. Це означає, що купатися 1 раз на рік у крижаній воді без будь-якої підготовки – це доволі небезпечно. Це не має жодного стосунку до загартування і зміцнення організму, навпаки, може спровокувати сильний стрес. Краще до обряду купання 19 січня готуватися поступово: з ранкових загартовувань водою, повільно знижуючи її температуру;
- безпосередньо перед зануренням - зробіть розминку;
- пірнайте поступово: намочіть обличчя, живіт, груди;
- занурюйтеся у воду по шию, не пірнайте з головою, бо це може спровокувати різке охолодження організму;
- перебувайте у воді не більше 3-5 секунд;
- коли вийшли з води, якомога швидше зніміть мокрий одяг, розітріться рушником і одягніть сухий теплий одяг;
- перед зануренням не вживайте алкоголь та не паліть ( алкоголь розширює судини, а це збільшує тепловіддачу, а куріння порушує кровообіг).
Існують наступні протипоказання до крижаного пірнання:
- вагітність;
- запальні процеси носоглотки;
- серцево-судинні хвороби (особливо вади серця та проблеми з артеріальним тиском);
- неврологічні недуги (наприклад, епілепсія);
- ендокринні патології (наприклад, цукровий діабет);
- хвороби органів зору (кон’юнктивіт, глаукома);
- туберкульоз, запалення легень, астма;
- запальні хвороби сечостатевої системи (цистит, нефрит тощо);
- дитячий вік до 6-ти років.
Але треба зазначити, що пірнати в ополонку на Водохреще не обов’язково: змиває гріхи і вважається цілющою будь-яка освячена священиком вода. Хрещенська вода не псується і зберігає свої цілющі властивості протягом року.