Пам’ятка населенню 5 СПОСОБІВ ЗНЕЗАРАЗИТИ ВОДУ В ДОМАШНІХ УМОВАХ
Першочергово варто оцінити воду за кольором та запахом. Наберіть ⅓ об’єму пляшки та інтенсивно її потрусіть – якщо на поверхні є піна, то таку воду споживати не можна. Також вода не повинна бути забарвленою чи мати хімічний, бензиновий, трупний або інший неприємний/підозрілий запах. Далі можна переходити до наступного етапу – знезараження.
1.Найбільш надійний та простий спосіб знезараження води – це кип’ятіння. Воду потрібно прокип’ятити мінімум 10 хвилин (чим довше – тим краще), відстояти її, обережно злити, не збовтавши осад, та зберігати у закритій тарі. Якщо є можливість – відстояну воду варто додатково очистити за допомогою побутового фільтра.
2.Для знезараження води також існують спеціальні таблетки з активним хлором, які можна купити в спеціалізованих магазинах або будівельних супермаркетах. Кілька пігулок, 30-60 хвилин очікування, поки вони розчиняться у воді — і можете споживати. Такі таблетки мають антибактеріальні властивості та великий термін придатності. Проте слід уважно вивчити інструкцію, на який об’єм води такий засіб розраховано.
3.Активоване вугілля дозволяє прибрати незначні домішки та шкідливі речовини. На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити та загорнути в марлю або іншу тканину, щоб пил активованого вугілля не потрапив у воду. Знезараження у такий спосіб триває мінімум 8 годин.
4.Для очищення води у невеликих об’ємах підійде марганцівка. Для знезараження 1 літру знадобиться 1-2 грами розчину або кілька кришталиків марганцю – так, щоб вода стала блідо-рожевого кольору. Після цього потрібно відстояти розчин пів години, а потім акуратно процідити (або пропустити через побутовий фільтр), залишивши осад на дні.
5.Використовувати спиртовий розчин йоду можна тільки у крайніх випадках! Для цього на літр води додайте 3-4 краплі, зачекайте близько години та, за можливості, процідіть через побутовий фільтр. Хоч така вода й матиме характерний смак, але ви уникнете зневоднення. Якщо ж у вас є проблеми з щитоподібною залозою – краще утримайтесь від споживання надмірних доз йоду.
Бережіть себе та своїх близьких!
Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області
Відділ з питань НС та ЦЗН апарату виконавчого комітету СМР