Світловодська міська рада
Кіровоградська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А: ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА

Дата: 13.11.2023 12:09
Кількість переглядів: 271

     В засобах масової інформації періодично з'являються повідомлення про випадки гепатиту А серед населення. Остання така інформація стосувалась спалаху захворювання в місті Вінниці. Зросла актуальність донесення інформації про захворювання на  гепатит А до населення, особливо щодо його профілактики.

       Захворюваність на вірусний гепатит A в області в останні роки носить спорадичний характер. Реєструються поодинокі випадки. Так, за 12 місяців 2022 року та за 10 місяців  2023 року зареєстровано по 2 випадки ВГА серед дорослих, які не повязані між собою (показник на  100 тисяч населення-0,22).

Попри відносно благополучну епідситуацію в області на теперішній час, необхідно лікарям  закладів охорони здоровя усіх рівнів надання медичної допомоги щодо посилення настороги на випадок можливого завезення в область вірусного гепатиту А з Вінницької та інших областей.

Вірусний гепатит A — це спричинене вірусом гепатиту A інфекційне захворювання, що вражає печінку. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.

 

Джерелом  інфекції вірусного гепатиту A (ВГА) – є хвора людина. Найбільше випадків реєструється  в літньо – осінній період. Вірус виділяється з випорожненнями, сечею, рідше – слиною хворої людини.

Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури — протягом тижня. ВГА чутливий до ультрафіолетового випромінювання, гине через 5 хв кип’ятіння.

Вірус гепатиту A передається:

- внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей; 

- через недотримання особистої гігієни;

- через речі домашнього вжитку (білизна, рушник, іграшки. тощо);

- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;

- також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків. 

Серед факторів ризику гепатиту А: незадовільні санітарні умови; відсутність очищеної води; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма                          гепатиту А; поїздки в район з високим рівнем захворюваності.

Ознаки та перебіг хвороби:

Від моменту проникнення вірусу в організм здорової людини до перших ознаків хвороби проходить немало часу, в середньому – 15  35 днів, а іноді до 50 днів.

 

Серед найпоширеніших симптомів:

 

  • слабкість та втомлюваність; 

  • підвищення температури тіла; 

  • втрата апетиту; 

  • діарея; 

  • блювота; 

  • неприємні відчуття в животі; 

  • важкість у правому підребер’ї; 

  • потемніння сечі; 

  • жовтяниця.

 

Хворі середньо – важкими формами ВГА  підлягають обов’язковій госпіталізації. Бувають без жовтяничні форми хвороби, що перебігають легко. 

За даними Всесвітньої організації здоров'я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.

У квартирі де перебував хворий проводяться відповідні профілактичні та протиепідемічні заходи, в томі числі дезінфекційні.

За особами, які спілкувалися з хворою людиною встановлюється медичне спостереження.

Як уникнути зараження гепатитом А: 

Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук.                 Найбільш ефективний спосіб захисту - це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 40 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.

Також вберегтися від захворювання допоможуть інші прості щоденні правила:

 -  використовувати для пиття  лише кип’ячену воду або бутильовану; 

-  овочі та фрукти мити під проточною водою та обдавати окропом;

- не купувати продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;

- на підприємствах громадського харчування, дитячих дошкільних закладах, гімназіях та ліцеях виконувати санітарно – гігієнічні правила;

- уникати контактів із людьми, які мають ознаки інфекційного захворювання.

Для профілактики інфікування ВГА існують безпечні та ефективні вакцини. Вони є рекомендованими та можуть бути придбані в аптечній мережі за призначенням сімейного лікаря.   

Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!                        Лише лікар може підтвердити діагноз вірусного гепатиту А та надати рекомендації щодо лікування або профілактики цієї хвороби.

Фахівці Світловодського відділення Державна установа «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України»

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь