Світловодська міська рада
Кіровоградська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Прийде весна,  а з нею і нітрати…

Дата: 25.01.2024 11:38
Кількість переглядів: 186

 

 

Нітрати - дуже поширені у природі ре­човини. Вони містяться у ґрунті, воді, входять до складу рослин, є продук­тами обміну речовин в організмі людей і тварин. Таке значне поширення нітратів в об'єктах навколишнього середовища не­минуче зумовлює щоденний контакт на­селення з ними. Люди зазнають впливу нітра­тів упродовж усього свого існування. Од­нак у разі переви­щення ступеня навантаження цих речовин на організм вони можуть несприятли­во позначатися на здорові Навантажен­ня нітратів на організм людини стало помітно зростати останнім ча­сом. А разом з тим виникла   проблема нітратів, їх несприятливого впливу на здоров'я населення. Ця проблема з'явила­ся насамперед унаслідок хімізації сільсь­кого господарства, застосування мінераль­них азотовмісних добрив на полях для підвищення врожаїв.

Нині   у   багатьох   економічно розвинутих країнах світу вже проявляються наслідки нега­тивного   впли­ву   нітратів   на здоров'я    насе­лення,    особливо дітей,      організм яких дуже чутли­вий  до  дії  сто­ронніх    чинників. Крім того, нітрати, що потрапляють у харчові продукти з ґрунту, і води є попередниками великої групи висококанцерогенних речовин: ІМ-нітрозоосполук.

Продукти харчування людини містять величезну кількість біологічно активні речовин. До них насамперед входять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, а також різні хімічні забруднювачі: пестициди токсичні елементи, нітрати, нітрозоосполуки. Вміст хімічних забруднювачів у продуктах може коливатися в дуже широких; межах: від концентрацій, безпечних для людини, до рівнів, що становлять реальну небезпеку її здоров'ю. У цьому план не становлять винятку і нітрати. Хоч; слід зазначити, що їх не можна повною мірою вносити до категорії хімічних заб­руднювачів продуктів харчування, бо во­ни є обов'язковою частиною останніх.

 рослинах нітрати перетворюються на білкові та інші органічні сполуки, про­ходячи проміжні стадії відновлення де нітритів та аміаку. Вміст нітратів у ро­слин залежить від їх біологічних власти­востей. В овочевих культурах найбільше нітратів міститься в зелені петрушки, кропу, коренеплодах. Порівняно мало на­копичують нітратів томати і картопля. Ранні овочі містять нітратів більше, ніж пізні. Відносно мало накопичують нітра­тів фрукти і ягоди. Найбільше познача­ється на вмістові нітратів у рослинах по­рушення санітарних правил внесення в грунт міне­ральних доб­рив, насампе­ред азотних. Значний інтерес з точки зору забрудненості харчових продуктів тваринного походження нітратами стано­вить їх виділення з молоком. Думки різ­них авторів щодо вмісту нітратів у ко­ров'ячому молоці неоднозначні. Дехто вказує на високу юміентрацію цих речо­вин, інші на низьку. Високий вміст нітра­тів у молоці пов'язаний із забрудненістю ними кормів і питної води, споживаних сільськогосподарськими тваринами. Продукти тваринного походження, як прави­ла мстять незначну кількість нітратів порівняно з рослинною продукцією. Але нітрати додають у готову м'ясну продукцію з метою поліпшення її споживчих власти­востей, у першу чергу, ковбасні вироби. В сирокопчених ковбасах майже вдвічі більше нітратів, ніж у варених.

Кількість гострих отруєнь нітратами невелика, хоча треба враховувати, що ін­токсикація ними характеризується досить тяжким перебігом і може закінчитися смертю потерпілого. До смертельного отруєння дорослої людини може призве­сти вживання 3,5 г калієвої селітри. Про­дукти відновлення нітратів - нітрити теж можуть викликати тяжкі отруєн­ня і смерть у дорослих людей. У більшості випадків гострі отруєн­ня нітратами були пов'язані з ви­користанням криничної води (що містила високий рівень нітратів) для приготування дитячих харчо­вих сумішей із сухого молока. Іс­нує інформація про отруєння ді­тей пюре шпинату, морквяним соком (у цих продуктах був високий вміст нітратів). Отруєння нітратами настає швид­ше і протікає тяжче при надходженні в організм з водою.

Швидкість всмоктування нітратів при надходженні в організм з їжею значною мірою залежить від складу раціону. При вживанні з рослинною їжею максималь­на концентрація нітратів у крові утворю­ється через 2-3 години. Наявність жирів у їжі знижує всмоктування нітратів.

Найчутливіші до нітратів діти перших місяців життя, особи похилого віку, хворі на анемію, хвороби серцево-судинної, дихальної і видільної системи, дисбактеріоз кишечника. Чутливість до них зростає в умовах гірської місцевості, при підвищеному вмісті у вдихуваному повітрі оксидів азоту. окису і двоокису вуглецю, при вжи­ванні спиртних напоїв, а також при інших станах, які потребують підвищеного спо­живання тканими кисню.

                                                                                                                 Токсична дія нітратів полягає у гіпоксії (кисневому голодуванні тканин), що

розвивається внаслідок порушення транспорту кисню кров'ю, а також у пригні­ченні активності деяких ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

            Клінічні ознаки отруєння з'являються че­рез 1-1,5 год. після по­трапляння їх в організм з питною водою. Спочат­ку виникає ціаноз (си­нюшність) губ, слизових оболонок, нігтів, обличчя. Подразна дія солей азот­ної кислоти на слизову оболонку шлунка про­являється нудотою, бо­лем у ділянці шлунка, слиновиділенням, блю­ванням. Порушення діяльності травного каналу при надходженні нітратів з во­дою спостерігається нечасто.

У разі надходження нітратів в орга­нізм з їжею латентний (прихований) період захворювання триваліший: від чо­тирьох до шести годин. Картина отруєн­ня починається з появи ціанозу губ, ви­димих слизових оболонок, нігтів, облич­чя. Ураження травного каналу більш ви­ражене: характеризується нудотою, поси­леним слиновиділенням, болем у ділянці шлунка, нудотою, проносом. Фекалії мо­жуть містити домішки крові зміненого кольору. Печінка при цьому збільшена і болісна при пальпації.

Клінічна картина отруєння характери­зується симптомами, що свідчать про порушення діяльності нервової системи: загальною слабкістю, сильним головним болем у потиличній ділянці, сонливістю, малорухомістю, запамороченням, потем­нінням в очах, порушенням координації рухів, у важких випадках - судомним посмикуванням м'язів, втратою свідомо­сті, коматозним станом.

Позбутися нітратів у овочах та фрук­тах повністю неможливо та й недоцільно, разом з ними "гинуть" і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна. Кількість нітратів зменшується під час ретельного миття та чищення овочів на 10-15%. Петрушку, кріп, салат рекомен­дують вимочувати дві години перед спо­живанням. У картоплі, моркві, буряках, капусті, якщо потримати їх годи­ну у воді, вміст нітратів змен­шиться на 25-30%.

У процесі варіння моркви та буряка нітрати переходять у воду в перші 30-40 хвилин. Картопля при цьому втрачає їх до 80%, ка­пуста - до 70%, буряк - до 40%. Перед приготуванням борщу варто трохи проварити овочі у не­великій кількості води, воду злити, нали­ти свіжої, а вже після цього куховарити. Аби зменшити вміст нітратів у огірках, помідорах та редисці, потрібно зрізати м'якуш біля "хвостиків".

Якщо ви полюбляєте свіжі салати та соки, не зберігайте їх у холодильнику, бо надмірне охолодження також сприяє пе­ретворенню нітратів на нітрити, які ще шкідливіші. Коли ви фанат квашеної, со­леної чи маринованої продукції, пам'ятай­те, що в перші 3-4 доби в овочах від­бувається посилене перетворення нітратів на нітрити. Тож свіжозаквашені капусту, огірки треба їсти через 10-15 діб.

Не їжте у динях та кавунах нестиглий м'якуш біля шкуринки.

Споживайте якомога більше чорної смородини, червоної та білої порічки (у висячих плодах нітратів може й взагалі не бути), пийте зелений чай - це нату­ральні нейтралізатори нітратів. В овочевих культурах найбільше нітратів міститься в зелені петрушки, кропу, коренеплодах Порівняно мало накопичують нітратів томмати та картопля.  Ранні овочі містять більше нітратів ніж пізні. Відносно мало накопичують нітратів ягоди та фрукти. 

 

 

Начальник Світловодських міських курсів ЦЗ:                 Фомін М.Ю.

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь