Прийде весна, а з нею і нітрати…
Нітрати - дуже поширені у природі речовини. Вони містяться у ґрунті, воді, входять до складу рослин, є продуктами обміну речовин в організмі людей і тварин. Таке значне поширення нітратів в об'єктах навколишнього середовища неминуче зумовлює щоденний контакт населення з ними. Люди зазнають впливу нітратів упродовж усього свого існування. Однак у разі перевищення ступеня навантаження цих речовин на організм вони можуть несприятливо позначатися на здорові Навантаження нітратів на організм людини стало помітно зростати останнім часом. А разом з тим виникла проблема нітратів, їх несприятливого впливу на здоров'я населення. Ця проблема з'явилася насамперед унаслідок хімізації сільського господарства, застосування мінеральних азотовмісних добрив на полях для підвищення врожаїв.
Нині у багатьох економічно розвинутих країнах світу вже проявляються наслідки негативного впливу нітратів на здоров'я населення, особливо дітей, організм яких дуже чутливий до дії сторонніх чинників. Крім того, нітрати, що потрапляють у харчові продукти з ґрунту, і води є попередниками великої групи висококанцерогенних речовин: ІМ-нітрозоосполук.
Продукти харчування людини містять величезну кількість біологічно активні речовин. До них насамперед входять білки, жири, вуглеводи, вітаміни, а також різні хімічні забруднювачі: пестициди токсичні елементи, нітрати, нітрозоосполуки. Вміст хімічних забруднювачів у продуктах може коливатися в дуже широких; межах: від концентрацій, безпечних для людини, до рівнів, що становлять реальну небезпеку її здоров'ю. У цьому план не становлять винятку і нітрати. Хоч; слід зазначити, що їх не можна повною мірою вносити до категорії хімічних забруднювачів продуктів харчування, бо вони є обов'язковою частиною останніх.
рослинах нітрати перетворюються на білкові та інші органічні сполуки, проходячи проміжні стадії відновлення де нітритів та аміаку. Вміст нітратів у рослин залежить від їх біологічних властивостей. В овочевих культурах найбільше нітратів міститься в зелені петрушки, кропу, коренеплодах. Порівняно мало накопичують нітратів томати і картопля. Ранні овочі містять нітратів більше, ніж пізні. Відносно мало накопичують нітратів фрукти і ягоди. Найбільше позначається на вмістові нітратів у рослинах порушення санітарних правил внесення в грунт мінеральних добрив, насамперед азотних. Значний інтерес з точки зору забрудненості харчових продуктів тваринного походження нітратами становить їх виділення з молоком. Думки різних авторів щодо вмісту нітратів у коров'ячому молоці неоднозначні. Дехто вказує на високу юміентрацію цих речовин, інші на низьку. Високий вміст нітратів у молоці пов'язаний із забрудненістю ними кормів і питної води, споживаних сільськогосподарськими тваринами. Продукти тваринного походження, як правила мстять незначну кількість нітратів порівняно з рослинною продукцією. Але нітрати додають у готову м'ясну продукцію з метою поліпшення її споживчих властивостей, у першу чергу, ковбасні вироби. В сирокопчених ковбасах майже вдвічі більше нітратів, ніж у варених.
Кількість гострих отруєнь нітратами невелика, хоча треба враховувати, що інтоксикація ними характеризується досить тяжким перебігом і може закінчитися смертю потерпілого. До смертельного отруєння дорослої людини може призвести вживання
Швидкість всмоктування нітратів при надходженні в організм з їжею значною мірою залежить від складу раціону. При вживанні з рослинною їжею максимальна концентрація нітратів у крові утворюється через 2-3 години. Наявність жирів у їжі знижує всмоктування нітратів.
Найчутливіші до нітратів діти перших місяців життя, особи похилого віку, хворі на анемію, хвороби серцево-судинної, дихальної і видільної системи, дисбактеріоз кишечника. Чутливість до них зростає в умовах гірської місцевості, при підвищеному вмісті у вдихуваному повітрі оксидів азоту. окису і двоокису вуглецю, при вживанні спиртних напоїв, а також при інших станах, які потребують підвищеного споживання тканими кисню.
Токсична дія нітратів полягає у гіпоксії (кисневому голодуванні тканин), що
розвивається внаслідок порушення транспорту кисню кров'ю, а також у пригніченні активності деяких ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.
Клінічні ознаки отруєння з'являються через 1-1,5 год. після потрапляння їх в організм з питною водою. Спочатку виникає ціаноз (синюшність) губ, слизових оболонок, нігтів, обличчя. Подразна дія солей азотної кислоти на слизову оболонку шлунка проявляється нудотою, болем у ділянці шлунка, слиновиділенням, блюванням. Порушення діяльності травного каналу при надходженні нітратів з водою спостерігається нечасто.
У разі надходження нітратів в організм з їжею латентний (прихований) період захворювання триваліший: від чотирьох до шести годин. Картина отруєння починається з появи ціанозу губ, видимих слизових оболонок, нігтів, обличчя. Ураження травного каналу більш виражене: характеризується нудотою, посиленим слиновиділенням, болем у ділянці шлунка, нудотою, проносом. Фекалії можуть містити домішки крові зміненого кольору. Печінка при цьому збільшена і болісна при пальпації.
Клінічна картина отруєння характеризується симптомами, що свідчать про порушення діяльності нервової системи: загальною слабкістю, сильним головним болем у потиличній ділянці, сонливістю, малорухомістю, запамороченням, потемнінням в очах, порушенням координації рухів, у важких випадках - судомним посмикуванням м'язів, втратою свідомості, коматозним станом.
Позбутися нітратів у овочах та фруктах повністю неможливо та й недоцільно, разом з ними "гинуть" і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна. Кількість нітратів зменшується під час ретельного миття та чищення овочів на 10-15%. Петрушку, кріп, салат рекомендують вимочувати дві години перед споживанням. У картоплі, моркві, буряках, капусті, якщо потримати їх годину у воді, вміст нітратів зменшиться на 25-30%.
У процесі варіння моркви та буряка нітрати переходять у воду в перші 30-40 хвилин. Картопля при цьому втрачає їх до 80%, капуста - до 70%, буряк - до 40%. Перед приготуванням борщу варто трохи проварити овочі у невеликій кількості води, воду злити, налити свіжої, а вже після цього куховарити. Аби зменшити вміст нітратів у огірках, помідорах та редисці, потрібно зрізати м'якуш біля "хвостиків".
Якщо ви полюбляєте свіжі салати та соки, не зберігайте їх у холодильнику, бо надмірне охолодження також сприяє перетворенню нітратів на нітрити, які ще шкідливіші. Коли ви фанат квашеної, соленої чи маринованої продукції, пам'ятайте, що в перші 3-4 доби в овочах відбувається посилене перетворення нітратів на нітрити. Тож свіжозаквашені капусту, огірки треба їсти через 10-15 діб.
Не їжте у динях та кавунах нестиглий м'якуш біля шкуринки.
Споживайте якомога більше чорної смородини, червоної та білої порічки (у висячих плодах нітратів може й взагалі не бути), пийте зелений чай - це натуральні нейтралізатори нітратів. В овочевих культурах найбільше нітратів міститься в зелені петрушки, кропу, коренеплодах Порівняно мало накопичують нітратів томмати та картопля. Ранні овочі містять більше нітратів ніж пізні. Відносно мало накопичують нітратів ягоди та фрукти.
Начальник Світловодських міських курсів ЦЗ: Фомін М.Ю.