Світловодська міська рада
Кіровоградська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

   Всесвітній день боротьби проти раку

Дата: 02.02.2024 12:33
Кількість переглядів: 230

 

 

     4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. За даними ВООЗ, у 2020 році від раку померло близько 10 млн людей. 11 січня 2023 року міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що через війну люди менше ходять на діагностику і прогнозує зростання онкологічних захворювань в Україні.

       Рак виникає зі зміненої клітини, яка "втратила контроль" і почала надмірно ділитися, формуючи пухлину. Це може ускладнювати роботу прилеглих органів або витісняти здорові клітини мутованими. Ситуація погіршується, коли невеликі грудочки ракових клітин відокремлюються від материнської пухлини і розносяться з кровотоком у інші органи, формуючи метастази. Це призводить до порушення роботи багатьох органів і систем, виснаження організму та смерті хворого

.Мутації можна успадкувати від одного з батьків. Утім, вони переважно виникають спонтанно. Виникненню онкологічних захворювань можуть сприяти багато факторів, у т.ч. перебування в умовах підвищеного рівня радіації, екологічно забрудненого довкілля, а також важливим чинником є спосіб життя людини.

Науковці Інституту медицини у співпраці з колегами із Національної дослідницької ради США виявили п’ять основних чинників, що підвищують імовірність захворіти, а саме:

ТЮТЮНОПАЛІННЯ

 За даними Центру раку Амбренсона, у США щороку від спричинених палінням онкологічних захворювань, помирає 443 тисячі людей. 49 тисяч смертей з них стаються через пасивне вдихання тютюнового диму некурцями. У сигаретному димі міститься кілька десятків токсичних і канцерогенних речовин. Вони всі здатні викликати зміни у генах і спровокувати розвиток раку. Велике епідеміологічне дослідження Національного інституту раку США свідчить, що куріння підвищує ризик появи злоякісних пухлин у таких органах, як легені, горло, стравохід, шлунок, підшлункова залоза, нирки, сечовий міхур, шийка матки, груди і мозок.

НЕДОСТАТНЯ ФІЗИЧНА НАГРУЗКА

За результатами дослідження Американського департаменту здоров’я і соціальних служб, фізична активність знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, гіпертонії, депресії, остеопорозу, діабету і раку. Інше дослідження свідчать, що приблизно чверть усіх випадків раку у світі пов’язана з недостатньою фізичною активністю та зайвою вагою.

ОЖИРІННЯ

Людина має ожиріння, коли її індекс маси тіла (відповідність ваги до зросту) є вищим за 30. Це є свідченням аномально високого відсотка жирової тканини. Між її клітинами здатні накопичуватися фактори запалення. Це призводить до появи мутацій у прилеглих клітинах. Дослідження свідчать,що люди з надмірною вагою схильні до розвитку раку стравоходу, підшлункової залози, товстої і прямої кишки, молочної залози, нирок, щитовидної залози та жовчного міхура.

НЕРАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ

Науковці з Італії провели масштабне дослідження впливу раціону на ризик появи злоякісних пухлин і довели, що 25% випадків раку можна було уникнути, змінивши харчові звички. Раціон збагачений червоним або обробленим м’ясом (ковбаси, шинка, балик, бекон) підвищує ризик появи раку підшлункової залози, кишковика і шлунку. Захоплення продуктами з високим вмістом білків і жирів також асоційоване із розвитком раку, зокрема кишковика і грудей. З іншого боку, споживання великої кількості фруктів і овочів може знизити ризик розвитку онкологічних захворювань. Корисними є продукти, багаті на:

  • селен (міститься у крупах, горіхах, яйцях та ін.);
  • фолієву кислоту (свинина, м’ясо птиці, листова зелень, яйця та ін.);
  • вітамін B12 (риба і морепродукти, м’ясо, яйця, сир та ін.);
  • вітамін D (риба, набіл, гриби, яйця, сир та ін.);
  • хлорофіл (зелень);
  • каротиноїди (кольорові овочі і фрукти).

АЛКОГОЛЬ ТА ОНКОЛОГІЯ

Наукові дослідження, демонструютьзв’язок між споживанням алкоголю і раком ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, товстої і прямої кишки та молочної залози. Мутації в клітинах цих органів, кажуть автори дослідження, викликає ацетальдегід — основний метаболіт спирту, а також вільні радикали кисню і азоту, які утворюються в організмі людини після вживання алкоголю.

     Ультрафіолет сонячного світла може сприяти виникненню раку шкіри або меланому. За даними Інституту дослідження раку Великої Британії 9 з 10 випадків меланом спричинені ультрафіолетом. Він провокує мутації у клітинах шкіри і, як наслідок, ріст меланом.

Кілька вірусів людини також можуть призвести до появи раку:

вірус папіломи, гепатиту С,В,герпесвірус Епштейна-Барр, ВІЛ, герпесу людини 8 типу.

                            Фахівці рекомендують:

- як найшвидше кинути палити;

- більше рухатися. Це може бути ходьба, біг, танці чи будь-яка інша активність, яка приносить задоволення;

мінити раціон, додавши більше овочів, фруктів, злаків, бобових та риби. Звести до мінімуму вживання червоного м’яса та ковбас;

- знизити вагу відповідно до зросту і намагатися більше не набирати;

 -відмовитись або мінімізувати вживання алкоголю;

- перед виходом на вулицю завжди наносити сонцезахисний крем на відкриті ділянки тіла;

 - вакцинуватися від вірусу папіломи людини і гепатиту В;

 - регулярно відвідувати лікаря задля профілактичних оглядів, адже рання діагностика раку підвищує шанс побороти захворювання.

           ПАМ`ЯТАЙТЕ! Рак це не вирок, це діагноз!

Фахівці Світловодського відділення Олександрійського районного відділу ДУ «Кіровоградський ОЦКПХ МОЗ України»

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь