Хвороба Лайма – небезпечна і підступна
Хоча весняне тепло ще дуже нестабільне, в Україні почастішали випадки укусів кліщів. Одночасно в Україні в цілому, і в області зокрема, простежується тенденція до зростання кількості випадків інфікування хворобою Лайма.
Хвороба Лайма, або кліщовий борреліоз, є інфекційним захворюванням, збудником якого є спірохети - Боррель. Свою назву хвороба отримала завдяки містечку Лайм у США, де вперше почала вивчатися. Передається хвороба за допомогою укусу зараженого спірохетами кліща і вражає нервову систему людини, серце, опорно-руховий апарат і шкіру. Інкубаційний період (період з моменту зараження збудником до появи перших клінічних ознак) триває від 2 до 30 днів, у середньому 14 днів.
Які симптоми хвороби Лайма?
По-перше, місце, куди вкусив кліщ, червоніє, пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше. У середньому, розміри почервоніння становлять не більше 10 сантиметрів, форму має круглу або овальну. Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями, там, де був проведений укус, спостерігається рубець.
По-друге, через кілька тижнів , якщо пляму не лікувати, вона зникає, а по закінченні місяця починаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.
По-третє, проявляються такі ознаки хвороби , які схожі з симптомами грипу, тобто, загальна слабкість, лихоманка, біль в м'язах, втома, біль у горлі. По-четверте , можливі паралічі, шкіра втрачає чутливість, втрачається слух. Пом'ятайте , з’являється підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях.
Період активності триватиме майже до кінця осені, та пік припадає на травень-червень, а також вересень-жовтень. Кліщів можна зустріти не лише на природі, їх багато й на міських газонах. Вони не стрибають на людину з дерева, не женуться за нею, проте можуть залізти на тіло, коли людина відпочиватиме. Водиться кліщ, та їх носії, переважно у листяних посадках. Вільні від кліщів лише хвойні ліси, так як фітонциди хвої діють на них згубно.
У квітні поточного року фахівцями Світловодського відділення Олександрійського районного відділу ДУ «Кіровоградський ОЦКПХ МОЗ» обстежені території парків та скверів на наявність заражених хворобою Лайма комах, а саме на териториях м.Світловодськ (парк ім.Т.Г. Шевченко, сквер Приморський, кладовище), смт.Власівка (парк «Ласкаво просимо»), с.Подорожне (зупинка автотранспорту, кладовище) відібрано 72 зразка кліщів. При лабораторном дослідженні зразків у лабораторії особливо небезпечних інфекцій Кіровоградського обласного центру контролю та профілактики хвороб у 10%(у 7зразках)( у 2023році тільки у 2%) виявлен збудник інфекції (Borrelii burqdorferi) , який визиває хворобу Лайма.
Лабораторні дослідження зразків кліщів від населення приймаються у лабораторії особливо небезпечних інфекцій Кіровоградського обласного центру контролю та профілактики хвороб за їх заявою
Рекомендації, як уникнути укусів кліщів:
- подбати про відповідні одяг та взуття під час прогулянки (біле чи світле з довгим рукавом, має закрити повністю ноги);
-застосувати засоби для відлякування комах:репеленти та акарциди;
-після прогулянки ретельно оглядати тіло щодо кліщив.
Важливо!
Якщо ви виявили на собі кліща, не займайтеся самолікуванням, зверніться до закладу охорони здоров’я, де вам в умовах інфекційного контролю видалять комаху та нададуть кваліфіковану допомогу.
Бережіть себе і остерігайте своїх рідних і близьких від небезпечної інфекції !
Фахівці Світловодського відділення Олександрійського районного відділу ДУ «Кіровоградський ОЦКПХ МОЗ»